Centrálna banka tento krok odôvodňuje celkovým ekonomickým vývojom bez toho, aby zdôraznila konkrétnu príčinu. Tiež v hodnotení vývoja ekonomiky nespomína žiadne konkrétne makroekonomické ukazovatele, ktoré by si vyžadovali zníženie úrokových mier. Z jej stanoviska teda nie je ani zrejmé, aké dosahy na ekonomiku očakáva od svojho rozhodnutia.
Zníženie úrokov prekvapilo ekonómov o to viac, že tomu nenasvedčovali ani najčerstvejšie vyjadrenia jej oficiálnych predstaviteľov. Podľa nich do konca roka nebol dôvod na zmenu menovej politiky.
Keďže priestor na znižovanie sadzieb bol v ekonomike už dávno, prekvapujúcim bolo skôr načasovanie tohto kroku, ako znižovanie samotné. Otázkou je, prečo tak centrálna banka nespravila už pred pár mesiacmi, ale práve teraz.
„Zníženie sadzieb môže znížiť tlak na posilňovanie koruny. Nepredvídateľným krokom totiž centrála banka zneistila hráčov na devízovom trhu,“ hovorí ekonomický analytik VÚB Vladimír Zlacký. Takéto rozhodnutie v menovej politike môže byť efektívne týmto smerom, ale súčasne znižuje predvídateľnosť ďalších krokov centrálnej banky. „Konanie NBS je v ostrom kontraste s jej predchádzajúcimi výrokmi, čo nie je dobré pre kredibilitu samotnej banky a znižuje transparentnosť jej menovej politiky,“ hovorí ekonóm Tatra banky Robert Prega.
Vzhľadom na nejasné stanovisko NBS mnohí analytici pripisujú zníženie úrokových sadzieb silnejúcej korune. Aj tento dôvod je však v rozpore s nedávnymi vyjadreniami centrálnej banky o spokojnosti s momentálnym kurzom. Ani Prega si nemyslí, že by bola koruna taká silná, aby si vyžadovala zásah. „Vývoj zahraničného obchodu v posledných mesiacoch naznačuje, že ekonomika ako celok je schopná sa vyrovnať aj so silnejším kurzom. Ďalšie posilňovanie meny by nemalo byť nebezpečným,“ hovorí Prega.
Dramatické premietnutie zníženia sadzieb do reálnej ekonomiky analytici nepredpokladajú. Komerčné banky síce nemusia bezprostredne upravovať svoju politiku po zmene sadzieb centrálnej banky, do dvoch týždňov by však zareagovať mali. Sčasti to závisí aj od ich stratégie.
Úrokové sadzby oddnes
základná sadzba NBS (diskontná sadzba) | 6,25 % |
limitná sadzba pre dvojtýždňové REPO tendre | 6,25 % |
sadzba pre jednodňové refinančné obchody | 7,75 % |
sadzba pre jednodňové sterilizačné obchody | 4,75 % |
Zdroj: NBS |