BRATISLAVA - Dôchodková reforma môže vyzerať inak, ako o nej doteraz hovorili reformátori. Ministerstvo práce muselo ustúpiť zámerom vlády v otázke rozpočtovej stability a podľa predbežných informácií navrhuje nižšiu váhu sporenia v penzijných fondoch. Samozrejmosťou by po reforme nemalo byť ani dedenie dôchodkových úspor.
„Návrh zákona máme pripravený, zverejníme ho po rokovaniach s ministerstvom financií,“ vyhlásil včera hovorca sociálneho rezortu Martin Danko, pričom nevylúčil, že nový návrh ráta s nižšou mierou sporenia oproti pôvodným zámerom. Reformátori by tak znížili tlak na verejné financie pri vykrývaní vzniknutej diery vo verejnom sociálnom fonde.
Podľa informácií denníka SME ministerstvo práce navrhne, aby si ľudia na vlastných účtoch sporili deväť percent z vymeriavacieho základu a jedenásť budú ďalej platiť do priebežného systému Sociálnej poisťovne, ktorá ich hneď rozdelí dôchodcom. Pôvodné zámery reformátorov pritom hovorili o desaťpercentných odvodoch do kapitalizačného piliera.
Odborníci nevidia v zmene podielu dôchodkových úspor na celkových odvodoch vážnejší problém. „Stále ide o reformu. Tá spočíva v troch krokoch: v reforme priebežného piliera, ktorú už schválil parlament, v založení druhého piliera, a v úprave foriem dobrovoľného doplnkového sporenia,“ vysvetlil Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
Dominancia priebežného piliera v dobre zreformovanom dôchodkovom systéme nemusí podľa neho priniesť Slovákom o pár desaťročí automaticky nižšie dôchodky. „Výkonnosť priebežného piliera určuje rast ekonomiky a platov. Treba si uvedomiť, že tieto dva faktory budú po vstupe do Európskej únie rásť rýchlejšie,“ naznačil Goliaš.
Predbežné informácie naznačujú, že isté nie je ani to, či sa budú dať dôchodkové úspory v penzijných fondoch dediť. Sporenie bude mať totiž ďalej formu odvodov do Sociálnej poisťovne. Až ona tieto peniaze uloží na účet v súkromnej správcovskej spoločnosti, ktorú si vyberie pracujúci. Jeho úspory tak stratia charakter súkromného vlastníctva a nebudú môcť byť v plnom rozsahu predmetom dedičského konania. Naopak, štát z nich v prípade smrti sporiteľa bude vyplácať pozostalostný dôchodok a odbremení tak časť svojich súčasných výdavkov.
TOMÁŠ VELECKÝ
Ako by mal vyzerať dôchodkový systém?
* Jedenásť percent z platu bude pracujúci ďalej platiť do priebežného fondu Sociálnej poisťovne, len zvyšných deväť si bude šetriť na vlastných účtoch v penzijných fondoch.
* Správcovi penzijných fondov, ktorého si pracujúci spomedzi konkurencie vyberie, nebude posielať peniaze priamo. Stále ich bude odvádzať Sociálnej poisťovni, ktorá do desiatich dní pošle peniaze správcovi.
* Tým, že peniaze bude posielať Sociálna poisťovňa, nebudú môcť byť dôchodkové úspory dediteľné, ak zomrie pracujúci pred čerpaním dôchodku. Z týchto peňazí by mala poisťovňa vyplácať pozostalostné dôchodky.