BRATISLAVA – Necelá polovica občanov si myslí, že sa ich finančná situácia za posledný rok zhoršila. Odpovedalo tak 48 percent opýtaných. Zlepšenie za posledných 12 mesiacov pocítilo 14 % a 37 % tvrdí, že sa ich situácia nezmenila. Prieskum verejnej mienky začiatkom septembra urobil Ústav pre výskum verejnej mienky na vzorke 1312 respondentov.
O zlepšení finančnej situácie svojich domácností za uplynulý rok sa najčastejšie zmieňovali 25- až 29-roční (19 %) a 30- až 39-roční (20 %t), respondenti s úplným stredoškolským (20 %) a vysokoškolským (25 %) vzdelaním. Zlepšenie zaznamenalo 43 % podnikateľov a 21 % zamestnaných.
Svoju hospodársku silu považuje za rovnakú viac ako polovica 16- a 17-ročnej mládeže, 41 % zamestnancov a kvalifikovaných robotníkov a takmer polovica ekonomicky neaktívnych obyvateľov. V Nitrianskom kraji sa k tomuto názoru priklonilo 41 %, v Banskobystrickom 46 %.
K zhoršeniu došlo najmä v domácnostiach 65- a viacročných (26 %), respondentov so základným vzdelaním (59 %) a nekvalifikovaných robotníkov (58 %). Negatívny vývoj zaznamenala väčšina občanov v Prešovskom (53 %) a Košickom (56 %) kraji.
Najviac oslovených pociťovalo zhoršenie pri nákupoch potravín (59 %) a odevov (57 %). Takmer polovici sa nedarilo sporiť. Plány na zahraničnú dovolenku muselo zrušiť 42 % občanov. Pri nákupoch tovarov dlhodobej spotreby pocítili zhoršenie dve pätiny respondentov. Viac ako tretina sa uskromňovala i pri možnosti tuzemskej dovolenky. Finančné ťažkosti vnímalo 32 % pri starostlivosti o zdravie a 27 % domácností pri platení pravidelných poplatkov.
Obmedziť svoje potreby a uskromniť sa rozhodlo 62 percent občanov. (tasr)