
Jana Lichnerová bráni Maďarku Réku Csernyovú, vpravo sleduje akciu Renáta Hiráková. FOTO - FIBA EUROPE
Na 29. majstrovstvách Európy basketbalistiek v Grécku bol včera voľný deň, počas ktorého sa družstvá presunuli z dejísk bojov v skupinách do Patrasu, kde sa oddnes hrá o konečné umiestnenie. Tréner slovenského tímu Peter Kováčik pred stretnutím s Ruskami so smrteľne vážnou tvárou tvrdil, že nad favoritom zvíťazíme. Trúfalá prognóza nášho úvodného výsledku mu vyšla.
V čom spočívala tá istota? spýtali sme sa kouča.
„Dal som si dohromady niektoré maličkosti, napríklad, že ide o prvé stretnutie turnaja. Vnútorne som uveril - dievčatá zvládnu náročný štýl agresívnej obrany. Skrátka, zrazu som bol presvedčený, že vyhráme.“ Senzačne sme zvíťazili nad úradujúcimi vicemajsterkami sveta i Európy 80:72.
Slovenky mali skvelý vstup a presvedčivé pokračovanie. Prehra so Španielskom bola vyššia než bol výkonnostný rozdiel. Zápasy s Ukrajinou a Belgickom sme zvládli s koncentrovanou istotou. „Vybuchli“ sme iba raz. S ľahko zdolateľnými Maďarkami prehrali Slovenky po mizernom výkone 55:61, keď už mali istotu druhej priečky v základnej skupine B v Amaliade. Trénerovi pokazili predsavzatie - skončiť turnaj so zápasovým skóre 4:1. Kováčik pôsobenie v skupine hodnotil priaznivo.
Očakávali ste takýto priebeh a v podstate veľmi bezpečný postup?
„V postup som veril dávno pred šampionátom. V žiadnom prípade ale nie veľmi bezpečný. Myslel som si, že to bude ťažšie. Výborný výkon a výhra nad Ruskom predznamenali úspech. Druhá priečka je maximom, ktoré bolo v našich silách. Prehra so Španielskom nie je žiadna hanba a výkon v zápase nebol zlý. Španielky som pred majstrovstvami poznal zo všetkých tímov našej skupiny najmenej. Išiel o nich dobrý chýr, čo si možno vysvetliť zoširoka. Dnes som presvedčený, že sú spolu s Českom a možno Poľskom favoritkami podujatia. Zvládli sme psychicky veľmi ťažký súboj s nepríjemným Belgickom. Ukrajina tiež nebola slabá. Naša skupina bola ťažšia než pyrgoská, bola vyrovnanejšia. Nebol v nej vyslovený outsider. Škoda, že to všetko hovorím po zahanbujúcej prehre s Maďarskom. Pri ‘obyčajnom‘ výkone sme museli vyhrať, bol však neobyčajne zlý.“
Rusky už nepovažujete za favoritky?
„Isteže áno. Ony a Francúzky však hrali oveľa horšie, než nasvedčujú ich kádre.“
Na trénerskom poste pôsobíte impulzívne, často nahnevane. Po zápasoch ste pokojný muž. Kedy ste sa teda hnevali skutočne?
„Po zápase s Maďarkami. Prehrať stretnutie so súperom, na ktorého jasne máte, je trestuhodné, hoci by stokrát išlo akože o nič.“
Môžete aspoň náznakom zhodnotiť klady a zápory jednotlivých hráčok?
„To zo mňa nedostanete. My si to zhodnotíme medzi sebou. Myslím, že ide o internú vec. Asi ste sami odhadli výkony. Ak by som ‘známkoval‘ ja, neprispelo by to k dobrej atmosfére v kolektíve.“
Ako hrali Slovenky
Ani my nechceme vnášať do kolektívu zlú krv, ale isté rozdiely vo výkonoch slovenských basketbalistiek boli. Rozhodne všetky bojovali, snažili sa plniť trénerské pokyny (až na zápas s Maďarskom). Pokúsili sme sa rozdeliť hráčky do štyroch kategórií. Napokon existujú aj štatistiky, ktoré prinášame na inom mieste. Pravda, aj tie sú relatívne, lebo nie každá z hráčok odohrala rovnaký počet minút.
Výborné výkony: Kováčová, Žirková
Veľmi dobré: Nagyová, Belanská, Růžičková
Dobré: Lichnerová, Barényiová
Priemerné: Hiráková, Luptáková, Borovičková, Lásková, Mračnová.
Mračnová a Lásková však odohrali menej ako 18 minút, Luptáková a Hiráková hrajú nie celkom zdravotne v poriadku.