
V New Yorku vítal Putina starosta Michael Bloomberg. Na dôkaz priateľstva medzi Ruskom a Amerikou mu venoval helmu newyorských hasičov, ktorí boli hrdinami 11. septembra. FOTO - REUTERS
Na tomto dojme nezmenili takmer nič ani nedávne rusko-americké spory okolo Iraku. Hlavnú dávku americkej nechuti si odniesli v irackom prípade Francúzi a Nemci.
O Putinovu povesť sa do veľkej miery postarali americké médiá a predovšetkým k nej prispel prezident George Bush, ktorý ho v roku 2001 prijal a tým mu vystavil odporúčanie na najvyššej svetovej úrovni. Bola to „politická láska na prvý pohľad,“ ktorá sa hneď odrazila v citoch Američanov.
Putinova cesta do povedomia občanov USA však nezačínala hladko. Bushov predchodca Bill Clinton svojho času vyhlásil, že „opitý Jeľcin je stále lepšou alternatívou než iní ruskí vodcovia v triezvom stave“.
Pre Putina to nebola dobrá vizitka. Do funkcie sa dostal s negatívnym prívlastkom bývalého dôstojníka sovietskej tajnej služby KGB.
Všetko zmenila jeho prvá návšteva v USA v novembri roku 2001, keď sa Rusko jasne postavilo na stranu Spojených štátov v boji proti terorizmu. Vtedy strávil väčšinu času na Bushovom texaskom ranči, debatoval so študentmi strednej školy, hodinu odpovedal v rozhlasovom štúdiu na telefonické otázky.
Americké médiá sa vtedy pýtali, či je to ten istý strojený byrokrat Putin z obdobia, keď sa potopila ruská veľkoponorka Kursk. Podľa americkej tlače vtedy Putin ukázal Amerike svoju druhú tvár. „Môžete byť špiónom a napriek tomu byť srdečný a zábavný,“ hodnotil vtedy jeho vystupovanie Marshall Goldman z Davisovho strediska ruských štúdií pri Harvardovej univerzite.
Médiá mu dali zelenú a komentátori ho označovali za úprimného a otvoreného a porovnávali ho s nevypočítateľným Jeľcinom. Putin svoju úlohu zvládol dokonale a dokonca si naklonil Kongres, ktorý nikdy necítil proruské sympatie. Po Putinovom prejave podpísalo 140 kongresmanov list volajúci po rozšírení spolupráce s Ruskom.
Americké médiá po teroristických útokoch v New Yorku a vo Washingtone viditeľne zmiernili negatívne spravodajstvo o vojne v Čečensku. Neutrálne píšu aj o zásahoch proti ruským médiám a podnikateľom.
Kritici upozorňujú, že Putin v Rusku s tichým súhlasom Washingtonu zavádza „riadenú demokraciu“ a snaží sa potichu aspoň čiastočne vzkriesiť Sovietsky zväz.
VLASTIMIL MILÝ, čtk,
New York