Zürich 25. septembra (TASR) - V budúcej rozšírenej Európskej únii nemožno niektoré krajiny zvýhodňovať, alebo znevýhodňovať. Hlasovanie v Európskej komisii preto nemôže byť vecou obmedzeného počtu hlasujúcich, ale spoločnou vecou. Uviedol to dnes slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v hlavnom prejave na konferencii Churchillova Európa 2003 v švajčiarskom Zürichu. V prejave vzdal hold Winstonovi Churchillovi, ktorý inšpiruje a inšpiroval mnohých.
"Ak je možné nájsť konsenzus v hlasovaní zástupcov 15 členov v komisii, je hľadanie takéhoto konsenzu v podobe 25 zástupcov členských štátov niečím radikálne neprijateľným?" spýtal sa a pripomenul svoje slová - kde je vôľa, tam je cesta. Zjednotená Európa nie je a nemôže byť obmedzená 15 členmi a od budúceho roku ani 25 členmi, či 27 členmi od roku 2007, domnieva sa premiér.
Pripomenul, že Slovensko takmer polstoročie žilo v neslobode a k slobode sa dopracovalo len za cenu veľkých obetí a cez túto prizmu sa pozerá aj na EÚ. Zdôraznil ale, že chceme dôslednú slobodu a neuspokojíme sa s polovičatou. "Preto aj dnes hovoríme, že sa slobody v prospech Bruselu môžeme vzdať iba v nevyhnutnej miere," povedal. Podľa Dzurindu veci, ktoré si dokážeme spravovať lepšie samostatne ako spoločne, nie je potrebné inštitucionalizovať bruselskou byrokraciou. "Musíme úzkostlivo chrániť, aby sa iniciatíva a sloboda nerozpustili v prílišnej regulácii," dodal. Len tak môže byť podľa neho myšlienka európskej integrácie a spolupráce živá a atraktívna.
"Ak chceme byť dôslední v slobode, musíme tiež povedať, že inštitúcie musia slúžiť ľuďom, a nie naopak," povedal. Hľadanie mechanizmu spolupráce a implementácie spoločného záujmu je podľa slovenského premiéra ťažké a jeho ukotvenie v ústavnej zmluve je oveľa zložitejšie ako samotný proces, ktorý rozšírenú úniu bude čakať.
Pripomenul históriu Európy, kde pri koreňoch tragédie stál nacionalizmus. "Nie je možné, aby sme individuálne práva a slobody vytláčali a zamieňali kolektívnymi právami," zdôraznil. Dôležité je aj silné transatlantické prepojenie.
Premiér v prejave zdôraznil, že na budúci rok vstúpi do EÚ desať nových krajín, ale energiu treba ďalej venovať novým výzvam. Sloboda nekončí len našim nadobudnutím a ak ju vyznávajú aj iní, je našim spoločným záujmom, aby mali aj oni rovnaké podmienky na jej uplatnenie. "Iba tak sa nám nestane, že opakovane zabudneme na krajiny západného Balkánu, budúcich východných susedov EÚ a ďalších. Iba tak sa im nestane, že zabudnú na to, že ich vlastná, dôsledná sloboda a zodpovednosť sú kľúčom aj k ich širšej spolupráci, bezpečnosti, stabilite a prosperite," doplnil premiér.
Dzurinda delegátom pripomenul, že začiatkom druhej polovice 40. rokov práve v priestoroch Zürišskej univerzity predniesol Churchill svoj inšpiratívny prejav. "Pred nami je dnes, oveľa zreteľnejšie ako kedykoľvek predtým, vízia slobodnej, zjednotenej Európy, žijúcej v mieri," vyhlásil na záver premiér Dzurinda s tým, že je naším morálnym imperatívom naplniť ju.
Konferencia sa uskutočnila pri príležitosti pripomenutia odkazu bývalého predsedu vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Winstona Churchilla a jeho slávneho vystúpenia so silnou proeurópskou víziou s názvom "Nech Európa vstane z mŕtvych!", ktoré predniesol v Zürichu v septembri 1946.
Na konferencii okrem slovenského premiéra vystúpi komisár EÚ Franz Fischler a maďarský minister zahraničných vecí László Kovács.
(osobitná spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab