MOSKVA – Rusko oficiálne priznalo skutočnú príčinu havárie a potopenia atómovej ponorky Kursk. Poslanec Štátnej dumy, viceadmirál Valerij Dorogin, ktorý sa podieľal na práci vyšetrovacej komisie, oznámil definitívne závery odborníkov: príčinou tragického konca ponorky Kursk sa stal výbuch torpéda v atómovej ponorke Kursk, informuje vo včerajšom čísle ruský denník Gazeta. Kursk sa potopil 12. augusta 2000 počas cvičenia Severnej flotily v Barentsovom mori. Všetkých 118 členov posádky zahynulo.
Výbuch nastal v dôsledku porušenia hermetizácie torpéda a jeho sila dosiahla ekvivalentnú úroveň 100 kilogramov TNT. Po výbuchu zahynuli všetci námorníci, ktorí boli v prvom a druhom oddelení ponorky. Viceadmirál Dorogin ďalej povedal, že v dôsledku zvýšenej teploty nastali ďalšie výbuchy torpéd v sile ekvivalentnej približne 1000 kilogramov TNT. Po týchto výbuchoch zahynuli všetci, čo boli v ďalších oddeleniach až do štvrtého. Tí, čo ostali ešte živí, mohli podľa vyjadrenia viceadmirála vydržať maximálne deväť hodín, pretože systém na regeneráciu vzduchu, ak sa do neho dostane olej, uvoľňuje oxid uhlíka. Príčiny výbuchu torpéda sa budú ešte ďalej vyšetrovať, uzatvára Gazeta.
Podpredseda ruskej vlády a predseda vyšetrovacej komisie Iľja Klebanov v utorok prvýkrát zmenil oficiálne ruské vysvetlenie katastrofy atómovej ponorky Kursk. Až do utorka ruské vedenie uvažovalo o troch verziách potopenia Kurska: malo ísť o kolíziu so zahraničnou ponorkou, o nehodu v dôsledku narazenia na mínu alebo o náhodný výbuch vnútri oddelenia s torpédami. Poslednú verziu od septembra 2000 podporovali mnohí ruskí aj zahraniční odborníci. Generálny štáb ruských námorných síl ju nechcel priznať.
(tasr)