
Posledná snímka sondy NEAR tesne pred pristátím na Erose je z výšky 120 metrov. Počas expedície sa sonda z uvedenej výšky priblížila k Erosu natoľko, že detektory nedokázali identifikovať na časti obrázku povrch, preto sú v jeho dolnej časti iba zvyslé pásy. FOTO - REUTERS
WASHINGTON – Americká sonda Shoemaker, ktorá v pondelok neplánovane a úspešne pristála na skalnatom povrchu asteroidu Eros, síce niektoré otázky o tomto druhu vesmírnych telies objasnila, mnoho ďalších otázok však otvorila. Niektoré takto objavené záhady nechali vedcov úplne v údive, napísala včera agentúra AFP s odvolaním sa na americké odborné kruhy. Vedci sú nadšení kvalitou fotografií z povrchu asteroidu.
Záhadné sú zatiaľ niektoré prvky krajiny, ktoré obrázky ukázali: kde sa vzali ohromné rozlámané balvany na povrchu, prečo je kráter veľkosti futbalového ihriska naplnený jemným prachom, kde sa vzal útvar vyzerajúci ako zosuv pôdy na telese takom malom a s mizivou príťažlivosťou? Otázkou tiež je, prečo z veľkého množstva viditeľných kráterov sú všetky veľmi starého dáta a prečo tu nie sú žiadne novšie? Kde sa vzalo toľko jemného prachu na asteroide, ktorého povrchová teplota sa pohybuje medzi plus 30 a mínus 100 stupňov Celzia?
„Vôbec ešte nevieme, čo všetko sa tam dialo a sa deje. Eros pre nás zostáva záhadou,“ povedal Veverka. Na asteroide zistili prítomnosť kremíka a hliníka spolu so zlúčeninami horčíka. To ukazuje na jeho vznik v dobách vytvárania slnečnej sústavy.
(čtk)