by mali byť určené najmä na výmenu starých elektrických generátorov za nové.
Fatih Birol, šéf divízie ekonomických analýz tejto agentúry vyzval vlády pätnástich členských krajín EÚ k zmene rámca regulačných politík a vyvinutiu väčšieho úsilia na získanie obrovských investícií. „Je to obrovské množstvo peňazí,“ povedal Birol na margo predbežných čísiel, ktoré by mali byť uverejnené v novembrovej správe agentúry o investíciách v oblasti energie vo svete.
„Kapitál je všeobecne dostupný, ale problémom je, že ziskovosť oblasti plynárenského priemyslu a výroby elektrickej energie je jednou z najslabších v EÚ,“ povedal Birol delegátom na konferencii o plynárenskom priemysle a elektrickej energii. Najväčšie množstvo investícií 1,1 miliardy dolárov bude potrebovať sféra výroby elektriny na výmenu starých generátorov a zvyšok na distribúciu.
„Nahradenie atómovej energie obnoviteľnými zdrojmi zostáva snom. Bezpečnosť zaručených dodávok energie nás privedie naspäť k jadrovej energii,“ vyjadril sa Birol. Najväčšie investície sa očakávajú od štátnych podnikov takzvaných siedmich bratov - Electricité de France, od nemeckých podnikov E.ON a RWE, talianskeho Enel, švédsko-nemeckej skupiny Vattenfall, španielskeho podniku Endesa a belgického Electrabel.
Podľa Birola otázkou však zostáva, či budú investície poskytnuté pre spomínaných oblasti aj v prípade, že vlády jednotlivých štátov neuskutočnia žiadne rámcové zmeny a nevyvinú väčšie úsilie na prilákanie investícií