KALININGRAD – Kaliningrad zostával na okraji pozornosti, až kým sa tento rok v USA neobjavili správy, že sem Rusi tajne presúvajú taktické jadrové rakety. Médiá si náhle spomenuli, že niekdajší Königsberg, ktorý pripojila Červená armáda k Sovietskemu zväzu po obsadení východného Pruska v roku 1945, je po prijatí Poľska do NATO bodom bezprostredného dotyku s ruským územím. Po rozšírení Európskej únie bude Kaliningrad aj ruskou predsunutou hliadkou v únii.
Rozpaky vzbudili správy, že Nemecko chce prevziať ekonomickú kontrolu nad Kaliningradom ako vyrovnanie časti ruského dlhu. Berlín to však poprel, rovnako ako Moskva poprela správy o rozmiestňovaní rakiet.
Chudobnú ruskú enklávu, vklinenú medzi Poľsko a dnes nezávislú Litvu, obýva milión obyvateľov. „Naša jedinečná geografická poloha je dôvodom, prečo by lídri Ruska a Európskej únie mali vytvoriť zvláštnu dohodu o Kaliningradskej oblasti,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru Reuters gubernátor oblasti Vladimir Jegorov.
Jegorov vidí budúci Kaliningrad ako zvláštnu ekonomickú zónu. Bude vraj liekom na jej korupciu, chudobu a neduhy, ako je napríklad priemysel zo sovietskej éry, ktorý dosiaľ znečisťuje Baltské more. Za hlavný problém považuje zhoršenie zdravia obyvateľov po rozpade ZSSR, rozšírenie užívania drog a veľký počet nakazených vírusom HIV.
„Po roku 1991 sme narazili na problémy, ktoré boli v sovietskej ére dávno zabudnuté – drogové závislosti, tuberkulóza, AIDS. Nič z toho tu pred desiatimi rokmi nebolo, v Kaliningradskej oblasti sa však toto všetko rozvinulo. Chcem zdôrazniť, že to prišlo od našich susedov, my sme tieto problémy nevytvorili,“ hovorí Jegorov.
Kaliningrad je vraj lojálny voči Moskve a Západ sa nemá čoho báť. „Netreba nijaký umelo vyvolaný strach. Poľsko sa pripojilo k NATO a život šiel ďalej… Litva tiež vstúpi do NATO a môžete veci vidieť dvoma spôsobmi – buď že NATO obkolesuje Kaliningrad, alebo že Kaliningrad sa stáva centrom NATO.“
Gubernátor Jegorov by rád počul názor európskeho komisára Chrisa Pattena, bývalého guvernéra Hongkongu, na šance Kaliningradu stať sa ruským ekvivalentom v Pobaltí. „Má potenciál, ale je to len potenciál,“ hovorí s úsmevom o svojej provincii. „Musíme na tom pracovať a neustále postupovať k ekonomike, ktorá je modelom v krajinách žijúcich stovky rokov v trhovom hospodárstve.“
(reuters, bj)