Brusel 25. septembra (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zaujal stanovisko k diskusiám o potrebe revidovať pravidlá Paktu stability a rastu, aby lepšie vyhovoval podmienkam, v ktorých členovia EÚ pôsobia.
Prodi odmietol názor francúzskej vlády, ktorá pokladá investície zamerané na ekonomický rast a do zamestnanosti za dôležitejšie ako dodržanie povolenej 3-% hranice pre výšku deficitu štátneho rozpočtu. Na adresu Paríža povedal: "Tento výklad pokladám za nesprávny. Všetky krajiny europriestoru hlasovali jednotne o tom, že Pakt je dôležitý, lebo stabilita a rast sa môžu navzájom podporovať. Pevne zotrvanie v Pakte potvrdili na svojom nedávnom zasadnutí aj ministri financií a hospodárstva spoločenstva".
Podľa Prodiho potrebuje Európa a Pakt aj jeho pružnosť. Stabilné makroekonomické prostredie je predpokladom pre trvalý rast. Súčasne je treba, aby bol rast významný, aby sa udržala stabilita. V novembri 2002 predložila komisia návrhy, ako interpretovať zásady Paktu stability a rastu a riešiť konflikt medzi stabilitou a rastom. "Naše návrhy sú zamerané na symetrické uplatňovanie Paktu. Má byť nástrojom, ktorý podporuje tak stabilitu ako aj rast. Čo potrebujeme, je viac symetrie medzi dobrými a zlými obdobiami, medzi krátkodobou stabilizáciou a dlhodobou únosnosťou uplatňovania pravidiel Paktu".
Prodi pripúšťa možnosť mierneho prekročenia kritérií Paktu, ak je to v záujme štruktúrnych reforiem, ale štáty musia plniť ostatné jeho kritériá.
Prodi povedal, že Európska komisia v prípade nevyhnutnosti uplatní sankcie za porušovanie Paktu bez ohľadu na to, či pôjde o malú alebo veľkú krajinu Európskej únie. Všetko bude záležať však na tom, za akých okolností bude dochádzať k nedodržiavaniu kritérií Paktu.
Pokiaľ ide o veľké úsilie niektorých budúcich nových členov EÚ rýchlo vstúpiť do Európskej menovej únie, Prodi povedal, že hoci toto úsilie víta, bude treba postupovať veľmi obozretne. Zavedenie eura prinesie novým členom výrazné hospodárske výhody. Predsa však rýchly prechod na euro môže byť spojený aj s rastom nákladov. Rovnováha medzi nákladmi a prospechom sa bude musieť skúmať pri každej krajine jednotlivo a musí sa posúdiť v súlade s kritériami maastrichtských konvergentných kritérií, aby sa naplnili záujmy každej jednej z nich.