KALININGRAD, MOSKVA – Rusko včera oznámilo predstaviteľom Európskej únie (EÚ), že chce s úniou v otázkach okolo Kaliningradu, politicky citlivej ruskej enklávy pri Baltskom mori, spolupracovať. Súčasne odmietlo tvrdenie amerického denníka Washington Times, ktorý s odvolaním sa na nemenovaný zdroj CIA napísal, že Rusko v Kaliningrade opäť rozmiestňuje jadrové rakety s krátkym doletom. Správa sa objavila v čase rusko-amerického sporu o americký plán Národnej raketovej obrany, ktorý administratíva Georgea Busha dôsledne presadzuje. Rusko však tvrdí, že USA tým porušia sovietsko-americkú zmluvu o obmedzení protiraketových obranných systémov (ABM) z roku 1972.
Sergejev: Rakety sú nezmysel
Švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová, zástupkyňa predsedníckej krajiny EÚ, včera najprv rokovala v Moskve. Šéf ruskej Bezpečnostnej rady Sergej Ivanov tu povedal, že Kaliningrad, základňa ruskej Baltskej flotily, je jedným z bodov rusko-európskej agendy. Zvlášť pritom vyzdvihol otázku bezpečnosti. Minister obrany Igor Sergejev označil správy o raketách v Kaliningrade za „absolútny a úplný nezmysel“.
Gubernátor oblasti Vladimir Jegorov, bývalý veliteľ Baltskej flotily, v stredu večer vyhlásil, že Rusko do roku 2003 zníži počet vojakov umiestnených v Kaliningrade o 8600 mužov. Ako dodal, „ani v súčasnosti nepredstavujú ruské ozbrojené sily v oblasti žiadny superpotenciál“.
Moskvu včera navštívil európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten, šéf európskej zahraničnej politiky Javier Solana a ministerka Lindhová, Patten a Lindhová neskôr pokračovali do Kaliningradu. Podľa Pattena je len na Rusku, či sa Kaliningrad stane prekvitajúcim centrom obchodu a priemyslu, akýmsi ruským Hongkongom. Vedel, o čom hovorí – sám bol totiž posledným britským guvernérom Hongkongu predtým, ako ho Británia vrátila pod správu Pekingu.
Chápe vraj ruské obavy zo vstupu Litvy a Poľska do Európskej únie. „Je teraz na nás presvedčiť, že to prinesie príležitosti, nielen problémy,“ povedal v Moskve.
Odvrátená strana Kaliningradu
Idea Kaliningradu ako „Hongkongu Pobaltia“ je zaujímavá – priniesla by oblasti špeciálny štatút pri obchode a ďalších záležitostiach vo vzťahu k únii a súčasne by zostala súčasťou Ruska. Podľa mnohých správ je však toto západné predmostie Ruska na tom horšie, než je ruský priemer – strategická zemepisná poloha je zaujímavá nielen pre politikov, ale aj pre obchodníkov s drogami, kradnutými autami a so ženami. Výnosnou živnosťou je pašovanie baltického jantáru.
Obyvatelia trpia vo zvýšenej miere tuberkulózou, s narkomanmi sa šíri AIDS. Miestne úrady dúfajú, že v spolupráci s EÚ sa podarí tieto problémy, ako aj vysokú mieru znečistenia životného prostredia aspoň čiastočne vyriešiť.
Za posledných desať rokov investovala EÚ do miestnych projektov 30 miliónov dolárov – má záujem predovšetkým o zlepšenie lekárskej starostlivosti, miestny rozvoj a posilnenie ochrany hraníc. Ďalšími témami spolupráce s Ruskom bude zlepšenie dopravy, vzájomného obchodu a dodávok energetických surovín.
(bj, reuters)