
Salvádorský chlapec drží v rukách sošku Ježiša Krista, ktorú našiel v ruinách zničeného domu. „Trestá nás Boh, príroda alebo je to iba ďalšia skúška našej viery?“ pýtajú sa v týchto dňoch zemetrasením utrápení Salvádorčania. FOTO - REUTERS
merický štát ťažko postihnutý ďalším zemetrasením - Salvádor.
Kto je teda zodpovedný za zemetrasenie? Príroda? Boh? Pýta sa miestny denník Diario de Hoy. Odpoveď mu dáva nedávny prieskum verejnej mienky, ktorý urobil Gallupov ústav. Salvádorčanov sa pýtali ešte pred nedávnym, už druhým zemetrasením v krátkom čase, ktoré si vyžiadalo takmer 300 obetí. V ankete 36 percent odpovedalo, že megaotrasy pôdy sú trestom od Najvyššieho. Naopak, 57 percent pripúšťa prírodné dôvody. Zamestnanci Gallupovho ústavu navštívili 1212 domácností, ktoré postihlo prvé zemetrasenie 13. januára - to si vyžiadalo 827 ľudských životov.
Až 50 percent ľudí so základným vzdelaním je presvedčených o Božom treste. Ľudia s vyšším vzdelaním v odpovedi uvádzali, že Boh či diabol nemá so zemetrasení nič spoločné. V prípade vysokoškolsky vzdelaného obyvateľstva je 14 zo 100 Salvádorčanov presvedčených o Božom treste a 83 percent prisudzuje otrasy pôdy prírode.
Salvádorský denník El Faro dáva k dobru správu o stredajšej návšteve španielskej kráľovnej Sofie, ktorá krajine darovala sochu Panny Márie - aby „ľudí ochránila od ďalšieho nešťastia“.
Hoci si mnohí obyvatelia prevažne katolíckeho Salvádoru myslia opak, cirkev ich ubezpečuje, že posledné zemetrasenie nebolo žiadnym trestom Božím. Ako uvádza rímskokatolícky biskupský úrad v San Salvadore, otrasy pôdy možno považovať za skúšku pre posilnenie viery, nie však za trest.
„Zemetrasenie však možno považovať za príležitosť znovu definovať cestu životom,“ cituje El Diario de Hoy Martina Barahonu z biskupského úradu v San Salvadore. Barahona aj pre iné médiá spresnil, že „Všemohúci miluje všetkých a všetko stvorenie ľudstvu dal, aby si ho užívalo a tešilo sa z neho“. Dodal však, že aj stvorenie má svoje zákony a na nich „možno založiť fenomén, ako je zemetrasenie“.
„Ak niekto opísal mestá po prvom zemetrasení ako po sérii výbuchov dynamitu, tak to, čo sa stalo 13. februára, možno označiť za výbuch už vybuchnutého,“ opísal situáciu v postihnutých oblastiach poradca mestských združení v Salvádore Leonardo Mena. Niekoľko miest vraj možno „prakticky vyčiarknuť z mapy“.
Nemožno vylúčiť, že počet obetí vzrastie. Iba v jednej z oblastí - Cuscatláne - bolo totiž ešte včera nezvestných takmer 83-tisíc ľudí. Nemocnice nestačia všetkých poranených ošetriť. Chýbajú deky a iný zdravotnícky materiál.
Medzinárodná pomoc prišla rýchlo. Z Francúzska, zo Spojených štátov a zo Španielska už odleteli lietadlá so zdravotníckym zariadením a personálom. Medzi obyvateľstvom stále vládne panika a mnohí sa obávajú ďalších otrasov.
JURAJ TOMAGA