DUBAJ - Na politiku poľnohospodárskych dotácií bohatých krajín v utorok ostro zaútočil hlavný ekonóm Svetovej banky Nicholas Stern. „Povedzme to úplne jasne. Je to politicky zaostalé, ekonomicky negramotné, ekologicky škodlivé a morálne neobhájiteľné,“ povedal na seminári pred začiatkom výročného zasadnutia banky a Medzinárodného menového fondu v Dubaji.
Politika farmárskych subvencií vo vyspelých štátoch je podľa neho zlá predovšetkým preto, že sa týka veľmi malej časti obyvateľstva. Subvencie a súvisiace obchodné bariéry vyčerpávajú štátne rozpočty, zvyšujú ceny a poškodzujú tak oveľa viac chudobné vrstvy, povedal ekonóm. Vďaka umelo vysokým cenám navyše majú farmári tendenciu používať viac hnojiva, čo poškodzuje životné prostredie.
Z morálneho hľadiska považuje Stern za groteskné, že Spojené štáty vydávajú trikrát viac na subvencie pestovateľom bavlny než na rozvojovú pomoc Afrike. Dotácie na bavlnu potom poškodzujú producentov v krajinách západnej Afriky, ktorí sú od exportu tejto komodity závislí.
Podobný príklad absurdity našiel Stern i v Európe, ktorá podporuje svojich poľnohospodárov ešte oveľa väčšmi ako Spojené štáty. „Európska únia napríklad dáva subvencie pestovateľom cukru v Škandinávii a zároveň bráni dovozu oveľa lacnejšieho cukru z krajín ako Mozambik,“ dodal Stern. (čtk)