Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že neporiadok v dotáciách je minulosťou. „Nové vedenie ministerstva spravilo niekoľko dôležitých zmien. Vylúčili sme napríklad takzvané biele plochy, teda pozemky, kde sa nepestovalo, a napriek tomu ich majitelia poberali dotácie,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajlíková.
Ako druhú zdôraznila zmenu rozhodovania o prideľovaní dotácií. „Komisie, ktoré o tom rozhodujú, sa menia. Minister ich vymenúva ad hoc, takže žiadne stále komisie už nie sú,“ vysvetlila.
Výsledkom podľa nej je účelnejšie využitie dotácií. „Ministerstvo má 36 regionálnych odborov, ktorých pracovníci majú povinnosť priamo v teréne kontrolovať účel použitia peňazí,“ dodala Cajlíková.
Šéf odboru v Nových Zámkoch tvrdí, že teraz je aktuálna najmä kontrola dotácií pre pestovateľov cukrovej repy. „Máme jedenástich pestovateľov, u ktorých zisťujeme, či výmera plochy zodpovedá nahlásenému stavu. Kontroluje sa i zdravotný stav a cukornatosť,“ povedal Ľudovít Puškáš. Cez odbor, ktorému šéfuje, sa tento rok rozdelí 182 miliónov korún dotácií. Podstatná časť z nich smeruje do rastlinnej výroby a na podporu mlieka.
Inak je to v Banskej Bystrici. Rastlinná výroba je v zozname dotácií až na treťom mieste. Viac sa dotuje pôda a znevýhodnené oblasti. Podobne ako v ďalších hornatých oblastiach musia kontrolovať napríklad chovateľov oviec. „Vo februári nahlásia stavy. Počas leta skontrolujeme, či sedia počty, a v jeseni zistíme produkciu syra,“ hovorí šéf banskobystrického odboru Dušan Vajs. Ak je množstvo syra na ovcu menšie ako 14 kilogramov, musí chovateľ dotáciu vrátiť, čo sa však stáva iba výnimočne. (jj)