BRATISLAVA - Majú poľnohospodári dostávať dotácie? O tom, že odpoveď nie je jednoduchá, svedčí napríklad fiasko rokovaní Svetovej obchodnej organizácie v mexickom Cancúne zo začiatku tohto mesiaca. Bohaté krajiny, ktoré svojim chovateľom a pestovateľom prispievajú 300 miliardami eur ročne, sa počas nich nedokázali dohodnúť s chudobnejšími štátmi na znížení obchodných bariér. Rozvojové krajiny nemajú peniaze na pomoc svojim poľnohospodárom, vinou čoho sa ich produkcia stáva na vyspelých trhoch drahou.
Len niekoľko dní po skončení konferencie WTO sa k otázke vrátil hlavný ekonóm Svetovej banky. Upozornil, že dotácie v konečnom dôsledku zvyšujú ceny a devastujú prírodu.
Šéf Slovenskej poľnohospodárskej komory Ivan Oravec si svet bez dotácií nevie predstaviť. „Svetová banka môže kritizovať, ale nech prinúti politikov, aby sa dohodli.“ Zdôraznil, že roľníci na Slovensku sa svojimi požiadavkami len usilujú o rovnocenné postavenie v rámci Európy. „Nenatŕčali by sme ruky, ak by ani iní nenatŕčali. My len bojujeme o svoje prežitie, ktoré nebude možné, ak nebudeme mať rovnaké podmienky,“ povedal.
Diskusia o existencii dotácií sa pozdáva ministerstvu financií. „Je to legitímna otázka, ktorá závisí od toho, aké priority si štát zvolí,“ tvrdí hovorca ministerstva Peter Papanek.
Približne 109-tisíc ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve si tento rok rozdelí zo štátneho rozpočtu 10,8 miliardy korún. To znamená, že jeden poľnohospodár stojí štát v priemere 99-tisíc korún. Po započítaní mimorozpočtových zdrojov, zahraničných peňazí, garancií a daňových úľav je toto číslo ešte vyššie 150-tisíc korún. „Predstavte si, že by toľko peňazí na hlavu dostávali iné súkromné odvetvia,“ upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Pripúšťa však, že dotácie môžu mať opodstatnenie, ak riešia niektoré problémy, ako napríklad sťahovanie ľudí z vidieka.
Dotácie poľnohospodárom nemá v láske minister zdravotníctva Rudolf Zajac. „Je to o mne známe. Nie je predsa správne poškodzovať záujmy troch miliónov ľudí pre 90-tisíc poľnohospodárov. Každú korunu, ktorú dáme im, chýba školstvu alebo zdravotníctvu,“ povedal Zajac.
O ďalších peniazoch pre poľnohospodárov včera rozhodla vláda. Namiesto 1,7 miliardy korún, ktoré ako odškodnenie za sucho žiadal minister pôdohospodárstva, dostanú roľníci 400 miliónov.
JURAJ JAVORSKÝ