Slovensko by malo na jeho zabezpečenie vynaložiť v roku 2004 zo štátneho rozpočtu 1,275 miliardy korún.
Rovnaký objem peňazí poputoval na tento účel aj v roku 2002 a 2003.
Ročný národný program prípravy SR na členstvo v NATO zohľadňuje časový plán reforiem, ktorý schválila vláda 25. marca 2003 ako súčasť listu, ktorým Slovensko prejavilo vôľu a pripravenosť prevziať na seba záväzky vyplývajúce z členstva v aliancii.
Prioritami Slovenska v rámci prípravy na členstvo v NATO je v budúcom roku pokračovanie politických a ekonomických reforiem, neustále posilňovanie kvality demokracie, ako aj pokračovanie dialógu vlády s občanmi v oblasti bezpečnosti. Cieľom je tiež dôsledná implementácia reforiem slovenských ozbrojených síl. Dôraz sa bude klásť aj na úspešné ukončenie vytvárania podmienok pre ochranu utajovaných informácií v súlade s bezpečnostnou politikou NATO vrátane preverenia dostatočného počtu osôb a inkorporovanie právneho acquis NATO do vnútroštátneho právneho systému SR.
Cieľom RNP PRENAME je určiť priority a úlohy, ako aj výšku účelovo viazaných prostriedkov na plnenie konkrétnych úloh v rámci prípravy na členstvo v NATO.
Ročný národný program PRENAME na rok 2004 je posledným, ktorý Slovensko vypracováva. Avšak aj po vstupe do NATO bude musieť SR pokračovať v plnení ďalších úloh, ktoré priamo súvisia s úplným začlenením do všetkých civilných a vojenských štruktúr aliancie.
Mechanizmus komplexnej prípravy SR na členstvo NATO schválila vláda v júni 1999.