
FOTO – ARCHÍV
Ako môžu Spojené štáty odpovedať na tento teroristický útok, ktorý už niektorí nazvali Pearl Harborom 21. storočia?
„Prezident to vo svojom prvom vyjadrení povedal veľmi presne: Vypátrame a potrestáme tých, ktorí sú za to zodpovední. Dodal, že nebudeme robiť žiadny rozdiel medzi tými, ktorí to spáchali, a tými, ktorí im pomáhali a skrývali ich. S určitosťou predpokladám, že neobmedzíme našu odpoveď na skupinu, ktorá je za útok zodpovedná. Keď sa podarí určiť, o koho ide, pôjdeme ďalej po infraštruktúre a bankových kontách akejkoľvek krajiny, na ktorej území sa cvičili. Na niečom území byť musia. Spojené štáty majú zoznam štátov, ktoré podporujú terorizmus – Sudán, Irán, Irak, Líbya a Sýria. Väčšina z týchto štátov už odsúdila, čo sa stalo.
Vieme, že Afganistan skrýval Usamá bin Ladína. Veľmi veľa ľudí si myslí, že zo spáchania takejto sofistikovanej akcie je s mimoriadnou logikou podozrivý on.
V predvečer vojny v Perzskom zálive sme Saddámovi Husajnovi povedali, že má len obmedzený čas na to, aby odišiel z Kuvajtu, a že ak tak nespraví, my ho odtiaľ dostaneme. Myslím, že rovnaký prístup by sme teraz mali zvoliť v Afganistane. Vedeniu Talibanu treba povedať, že má určitý čas na to, aby nám bin Ladína vydali, a ak tak nespravia a budú ho skrývať, budú musieť niesť aj dôsledky tohto rozhodnutia. Ak sa akcia spustí, nebude vôbec jednoduché zvoliť správnu taktiku. Nie je veľmi múdre zamieriť naše Tomahawky kamsi do púšte. Keď sme mali v Libanone amerických rukojemníkov, otázkou nebolo, či ich oslobodiť, ale ako to spraviť efektívne. Dnes stojí otázka rovnako.“
Čo hovoríte o perspektíve vytvorenia podobnej koalície, akú ste urobili pred vojnou v Perzskom zálive?
„Myslím si, že Spojené štáty nájdu veľkú podporu. Civilizovaný svet chápe, o čo tu ide. Všetky krajiny, ktoré si ctia občiansku slobodu a otvorenú a slobodnú spoločnosť, sú ohrozené. Toto je nová éra. Bol to efektný útok na srdce americkej moci, vedený na veľmi sofistikovanej úrovni a s veľkými kapacitami. Všetkých nás to prekvapilo. Z pohľadu teroristov to bol takmer stopercentný úspech.“
Zapoja sa umiernené arabské štáty ako Egypt a Saudská Arábia do koalície proti terorizmu?
„Je tu výborná príležitosť mobilizovať tieto štáty. Určite v politickej rovine. Vždy keď sa stane takéto násilie, pozícia jastrabov a odmietačov sa posilní a umiernenejší sú oslabení. Imperatívom umiernených je teda postupovať spolu. Či by sa na akcii podieľali aj vojensky – mali sme arabských vojakov bojujúcich proti Saddámovi Husajnovi počas vojny v zálive – to už bude zložitejšie.“
Saudskoarabský korunný princ práve skončil svoju cestu po arabských krajinách, aby ich spojil proti Izraelu a našiel podporu pre palestínsku intifádu.
„Áno. Krach mierového procesu v Izraeli komplikuje zapojenie umiernených arabských štátov do zoskupenia pod vedením Spojených štátov proti terorizmu, pretože polarizuje región. Bolo by ale veľkým zjednodušením povedať, že útok na New York a Washington sa stal v dôsledku krachu mierového procesu. Ak sa pozrieme na to, čo postihlo americké záujmy v posledných rokoch – bombové atentáty na veľvyslanectvá v Tanzánii a Keni, samovražedný útok na vojenskú loď v Jemene – stalo sa to v čase prekvitajúceho mierového procesu.“
© Global Viwepoint, Los Angeles Times Syndicate
Autor: Nathan Gardels