KOŠICE - Situácia v spoločnosti VSŽ Košice je pred pondelkovým valným zhromaždením napätá. Z prostredia najväčších akcionárov prenikli totiž informácie, že sú pripravení schváliť dividendy podstatne vyššie, ako je predstavenstvom navrhovaných 120 korún za akciu. Podľa niektorých pozorovateľov aj zástupcov vedenia firmy by to mohlo firmu vážne poškodiť a dostať ju do kolapsovej situácie. Predstavenstvo totiž zastáva názor, že si treba ponechať finančné rezervy nielen na ďalšie nevyhnutné investície a kvôli cash-flow, ale aj pre množstvo komplikovaných súdnych sporov, ktorých výsledok bude známy až v budúcnosti. Ak akcionári VSŽ schvália vyššie dividendy (niektorí vraj dokonca uvažujú o 180 až 200 korún), podľa našich informácií členovia predstavenstva zvážia svoje zotrvanie vo funkcii.
Formou dividend vo výške 120 korún za akciu by sa celkove prerozdelil medzi akcionárov zisk z minulých rokov vo výške viac ako dve miliardy korún. Predstavenstvo má v pláne zvolať v krátkom čase aj mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré by malo rozhodnúť o znížení základného imania spoločnosti o 10 miliárd korún na pokrytie strát z minulých období.
Pripomeňme, kto sú najväčší akcionári, ktorí budú rozhodovať o výške dividend, čo priamo ovplyvní ďalší chod spoločnosti VSŽ, a. s. Takmer štvrtinu akcií vlastní U. S. Steel LCC, ktorý tieto akcie prevzal po reštrukturalizácii pôvodnej USX Corporation. Tá v novembri minulého roku prevzala oceliarenskú výrobu košických železiarní. Transpetrol má v držbe 21,24 percenta, FNM - 16,46, Bank Austria - 10,34, Capital investment, o. c. p. - 3,14, Reštitučný a investičný fond - 2,94, Slovak Brokerage House, o. c. p. - 1,14 a nad jedno percento má ešte bývalý prezident VSŽ Ján Smerek - 1,02. Štát si teda ďalej kontroluje majoritný balík, ale podľa zákulisných informácií ani štátom kontrolované subjekty sa v názore na výšku dividend nezhodujú. V sumáre však údajne všetci chcú viac, názory sa rôznia len na to, o koľko.
Mimochodom, štát ústami ministra Ľubomíra Haracha začiatkom roka deklaroval, že má v pláne odpredať akcie VSŽ, ktoré sú pod kontrolou štátnych firiem, ešte pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami. Koncom februára dokonca vyhlásil, že Transpetrol svoj balík odpredá do dvoch mesiacov. Nestalo sa. Neskôr sa začali rokovania o odpredaji akcií VSŽ s americkým investorom. Tam však podľa ministerky privatizácie Márie Machovej nedošlo k dohode pre prinízku cenu, ktorú navrhovali Američania. Dá sa tušiť, že akcionári čakali na dividendy, o ktorých výške rozhodnú oni sami už v pondelok.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ