BRATISLAVA - Podľa znenia návrhu poštového zákona, ktorý má na jednej z najbližších schôdzí schvaľovať parlament, hrozí ďalšie posilnenie monopolu Slovenskej pošty. „Máme obavy, že zákon potvrdí monopol pošty až do konca roka 2004, a to na zásielky do jedného kilogramu. Podľa návrhu to reálne hrozí. Európska smernica, ktorá podnikanie v tejto oblasti upravuje, pritom umožňuje monopol iba do hmotnosti 350 gramov,“ potvrdil pre SME prezident Zväzu zasielateľov Slovenska František Komora.
Návrh zákona sa práve nachádza v gesčnom výbore pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie. Ten zostaví tzv. spoločnú správu, v ktorej ho odporučí alebo naopak nenavrhne poslancom na schválenie. Predseda výboru Jaroslav Volf sľubuje v prípade, že sa obavy o posilnení monopolu potvrdia, nápravu.
„K tomuto návrhu zákona už bolo vznesených asi 80 pripomienok, rokovanie o ňom výbor dokonca dvakrát odložil. Na poslednom rokovaní boli vznesené ďalšie tri pripomienky. Sú tu aj otvorené tlaky určitých oficiálnych lobistických organizácií. Priznám sa, že detailne celú problematiku nepoznám. Môžem však prisľúbiť, že ak budú zmeny v návrhu naozaj viesť k posilneniu monopolu pošty, neodporučím návrh schváliť,“ reagoval pre SME Volf.
Priestor na nápravu sa podľa neho otvára práve pre zložitosť celej problematiky. Výbor by mal k návrhu poštového zákona zasadnúť ešte budúci týždeň, pričom diskusia môže pokračovať aj v októbri.
Zákon má nahradiť zastaraný zákon o pošte z roku 1946. Ako denník SME informoval už začiatkom mája, spoločnosti pôsobiace v oblasti kuriérskych služieb, ale i Železnice SR tlmočili ministrovi dopravy obavy z možných dosahov zákona na svoju činnosť. Upozornili na „kazovosť“ zákona v dôsledku nepresných definícií a nesúlad s legislatívou EÚ. Podľa zainteresovaných hrozí dokonca paradoxná situácia, v ktorej by stratové železnice museli prispievať do kompenzačného fondu pošty. Tá totiž musí vyberať zásielky do každej, i malej dedinky, a preto jej vznikajú straty. Táto povinnosť pošty sa nazýva univerzálna služba.
Návrh zákona pripúšťa možnosť viacerých poskytovateľov univerzálnej služby na Slovensku. Ak sa však jeden z poskytovateľov univerzálnej služby dostane do straty, ktorú mu nepokryje monopol, sú mu ostatní povinní prispieť tzv. kompenzačným príspevkom. Platí to aj v EÚ. Zo slovenskej verzie však nie je zrejmé, či kompenzácie budú povinne platiť aj firmy, ktoré zásielky prepravujú, hoci nie sú poskytovateľmi univerzálnej služby.
TOMÁŠ KURTANSKÝ