ponúkajú širokú paletu produktov.
Banky
Občania spomedzi finančných inštitúcií najviac preferujú banky, ktoré poskytujú najvyššie garancie prostredníctvom fondu na ochranu vkladov. Tento fond poskytuje náhradu vo výške 90 % nominálnej hodnoty vkladov jedného obyvateľa v jednej banke a po vstupe Slovenska do Európskej únie sa bude maximálna výška náhrady za nedostupný vklad rovnať 20 000 EUR v prepočte na slovenské koruny. V minulosti tento fond pokrýval 100 % hodnoty vkladov, avšak po krachu viacerých bánk došlo k zmene, ktorá by mala mať hlavne výchovný charakter s dôrazom na individuálnu zodpovednosť za svoje investície. Výhodou bankových inštitúcií sú aj rôzne služby, ktoré poskytujú, ako trvalé príkazy, inkaso, elektronické bankovníctvo, termínované a netermínované vklady a podobne.
Nevýhodou bánk sú najmä poskytované úroky, ktoré sa v posledných rokoch výrazne znižovali a nepostačujú ani na pokrytie inflácie.
Správcovské spoločnosti
V súčasnosti veľmi modernou a obľúbenou formou je investovanie do podielových fondov spravovaných správcovskými spoločnosťami. Prostredníctvom podielových fondov majú drobní investori, ale aj firmy, možnosť využiť investovanie do finančných aktív, do ktorých by sa samostatne nemohli pustiť, a to buď vzhľadom na vysoký minimálny vklad alebo na vysoké náklady s tým spojené. Fondy sa delia najčastejšie podľa typu aktív, do ktorých je investovaná väčšina prostriedkov fondu (akciové, dlhopisové, zmiešané, fondy peňažného trhu). Klient si tak môže vybrať, či chce znášať nízke riziko, ale aj s predpokladom nízkeho výnosu, alebo naopak je preňho prioritou vyšší výnos, s ktorým je spojené väčšie riziko. Pod slovom riziko však netreba chápať stratu peňazí, ale to, že hodnota vkladu môže nielen narastať, ale aj stagnovať, prípadne klesať. Okruh a objem investícií je zákonom striktne obmedzený s cieľom zabezpečiť rozdelenie investovaných peňazí do veľkého množstva cenných papierov, a tým rozložiť riziko. V prípade, že hodnota niektorého cenného papiera klesne, na celkovej hodnote investície sa to prejaví iba nepatrne. Správcovské spoločnosti sú veľmi prísne zákonom regulované a kontrolované zo strany Úradu pre finančný trh (od ktorého musia na túto činnosť najprv získať licenciu) a depozitára (teda banky, v ktorej sú uložené všetky prostriedky správcovskej spoločnosti a ktorá schvaľuje každú jednu operáciu s majetkom). Ich veľkým plusom sú aj daňové zvýhodnenia, ktoré ponúkajú a rovnako veľká likvidita. Úroky sú tu zvyčajne vyššie, ako v bankách. Odporúča sa investovať do podielových fondov na minimálne 3 až 5 rokov.
Poisťovne
Poisťovne sú tiež obľúbenými finančnými inštitúciami, do ktorých občania investujú voľné finančné prostriedky. Síce veľká časť z peňazí pri klasických životných poistkách ide do poistenia, ich výhodou je však, že v prípade úmrtia, invalidity alebo úrazu poisťovňa vyplatí sumu dohodnutú v zmluve skôr, ako sa skončí zmluvná lehota. V súčasnosti si už klienti môžu dokonca vybrať program poistenia, kedy si môžu určiť väčšiu sumu na investovanie. Rovnako je možné investovať do takého programu, kedy peniaze môžete vybrať skôr, ako je dohodnuté v zmluve vo forme hypotekárneho úveru. Investícia do poistky je však dlhodobou záležitosťou na 15 a viac rokov.
Stavebné sporiteľne
Pre tých, ktorí chcú pravidelne sporiť a peniaze nebudú potrebovať 6 rokov, je výhodné stavebné sporenie. Vklady sa im každoročne zhodnocujú o vopred stanovený úrok a o štátny príspevok. Ukladať je možné ľubovoľnú čiastku, kedykoľvek v priebehu roka, pričom na zhodnocovanie peňazí to nemá vplyv. Stavebné sporenie sa okrem sporenia využíva ako lacný zdroj peňazí. Štandardne sa žiada o pôžičku po 6 rokoch a niekoľkých mesiacoch, získať ju však môžete už po 2 rokoch po splnení stanovených podmienok. Ak potrebujete peniaze okamžite, je možné požiadať aj po uzavretí zmluvy o medziúver, poplatky a úroky sú však potom vyššie. Nezanedbateľné na stavebnom sporení sú i daňové výhody, ktoré nemajú na trhu finančných produktov konkurenciu - všetky výnosy sporenia, úroky aj štátna podpora sú od daní oslobodené.
Burza cenných papierov
Obchodovanie na burze cenných papierov je vyhradené iba oprávneným osobám. Znamená to, že kupovať a predávať cenné papiere môžu len osoby, ktoré majú oprávnenie obchodovať s cennými papiermi. Ak burza prijme cenný papier na obchodovanie, garantuje účastníkom trhu kvalitu cenných papierov. O tieto cenné papiere majú potom investori vyšší záujem. Na burze cenných papierov sa obchoduje s menším počtom cenných papierov najvýznamnejších a najväčších spoločností, a teda obchod s nimi ukazuje vývoj najdôležitejších firiem, a tým smerovanie ekonomiky v krajine. Burza je barometrom obchodu a obchodovania. Ceny nevyjadrujú hodnotu, ale vyhliadky, verejnú mienku. Obchodovanie na burze cenných papierov je však určené iba tým, ktorí majú dostatok peňazí a dobré nervy na špekulácie.
(lusy)