sa sami podľa informácií, ktoré máte, je výhodné využiť služby finančného poradcu. Aj tu však platí staré známe, dvakrát meraj a raz rež.
Hlavné zamestnanie, a popri zamestnaní
Finančných poradcov môžeme rozdeliť na dve skupiny. Na tých, ktorí túto činnosť vykonávajú popri hlavnom zamestnaní a na tých, ktorí sa finančným poradenstvom živia. Aj keď to nemusí platiť vždy, zdatnejší by mal byť poradca, ktorý má finančné poradenstvo ako hlavné zamestnanie, pretože má dostatok času na vzdelávanie a aj jeho skúsenosti by mali byť väčšie. V zahraničí majú finanční poradcovia niekoľkoročnú prax, v rámci ktorej prichádzajú denne do kontaktu s mnohými klientmi, a preto majú dostatok skúseností. Rovnako nemôžu túto prácu vykonávať hneď, ale až po absolvovaní niekoľkých školení a získaní certifikátu. Niečo podobné už funguje aj na Slovensku. Úrad pre finančný trh organizuje skúšky pre sprostredkovateľov investičných služieb. Obsahom odbornej skúšky je preverenie vedomostí žiadateľa o právnych predpisoch a slovenskom finančnom trhu.
Pre jednu či viacero spoločností?
Finančných poradcov môžeme deliť tiež na tých, ktorí pracujú pre jednu finančnú inštitúciu (mohli by sme ich skôr nazvať díleri) a na tých, ktorí majú v ponuke väčšie množstvo produktov od rôznych spoločností. Práve tí, ktorí ponúkajú produkty iba jednej inštitúcie, akoby „pokazili“ povesť finančných poradcov. Na Slovensku ich preto väčšina ľudí hádže do „jedného vreca“ a berie ich ako dílerov, ktorí im nechcú pomôcť, ale iba rýchlo zarobiť na provízii. Poradenské spoločnosti majú preto pred sebou ešte veľký kus práce, aby dokázali oprávnenosť titulu „finančný poradca“. Je totiž iba na poradenskej spoločnosti, ako vyberá ľudí, ako ich vzdeláva a ako kontroluje ich činnosť. Iba niektoré spoločnosti majú systém prepracovaný tak, že zaručuje požadovanú kvalitu služieb.
Kto môže byť finančný poradca?
Na Slovensku nájdete poradcov napríklad v bankách, rovnako však v špecializovaných spoločnostiach, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú. V zahraničí si ľudia za finančné poradenstvo platia. U nás tak robia neradi, pretože si myslia, že zaplatením za produkt si platia aj s tým spojené služby. Preto sa u nás stretnete s finančnými poradcami, ktorí vám povedia, že ich poradenstvo je zdarma, nepovedia vám však, že zaplatené dostanú od spoločnosti, do ktorej investujete.
Ak sa niekto chce stať finančným poradcom, je zvykom požadovať minimálne stredoškolské vzdelanie. Vysoká škola, prípadne škola s ekonomickým zameraním môže byť samozrejme výhodou, viac sa však kladie dôraz na to, či uchádzač má osobné vlastnosti a komunikačné schopnosti na požadovanej úrovni. V praxi je totiž nevyhnutné, aby finančný poradca vedel klientovi vysvetliť danú problematiku jemu zrozumiteľným jazykom. Dôležité je aj to, či má záujem vzdelávať sa, ďalej na sebe pracovať a či dokáže byť aktívny. Práca finančného poradcu totiž vyžaduje najmä na začiatku aktívne kontaktovanie veľkého množstva osôb, pre- tože pasívnym posedávaním okruh svojich klientov nerozšíri. Skutočne fundovaný finančný poradca by mal mať aktuálne informácie z oblasti produktov a finančných inštitúcií a dokázal sa v nich orientovať. Rovnako by mal ovládať aj zákony či daňové úľavy, ktoré štát na jednotlivé produkty poskytuje. Poznatky zo školy však nie sú postačujúce, prax je o niečom inom, preto záleží najmä na spoločnosti, v ktorej poradca pracuje a na systéme vzdelávania. Bohužiaľ sa stáva, že spoločnosť kladie väčší dôraz na kvantitu a kvalita poskytovaných služieb nie je postačujúca.
Kto je dobrý?
A ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu? V každom prípade by sa nemal snažiť predať vám nejaký produkt za každú cenu, ale skôr chce zistiť, čo vy potrebujete, aké máte predstavy a podľa toho vybrať z množstva produktov tie, ktoré splnia vaše požiadavky. Rovnako by mal mať v ponuke širokú paletu produktov rôznych spoločností. Je tým zabezpečená väčšia objektivita. Finančné poradenstvo by malo byť založené na diskrétnosti, individuálnom prístupe a vytvorení dôverného a dlhodobého vzťahu medzi poradcom a klientom. Finančný poradca by mal poznať finančnú situáciu klienta, aby mu vedel poradiť vyhovujúci model investovania voľných finančných prostriedkov. Poradca by mal urobiť analýzu a predložiť navrhované riešenie. Ale pozor, aj tu je možnosť, že poradca uprednostní svoj záujem pred vaším. Aj keď má v ponuke širokú paletu produktov, výhodnejšie preňho je, ak investujete napríklad do poistky ako do podielových fondov, pretože aj provízia je vyššia a toto lákadlo môže prevážiť nad ochotou správne vám poradiť. Rovnako sa môže stať, že poradca vám „vo vašom záujme“ doporučí, aby ste investované peniaze vybrali z jednej spoločnosti a rýchlo ich investovali do druhej. Aj tu môže za všetkou snahou stáť nová provízia. Je potrebné si uvedomiť, že ak vám finančný poradca navrhne zlú stratégiu investovania a potom prídete o časť svojich úspor, zodpovednosť za tento stav nesiete v konečnom dôsledku vy. Finančný poradca za nič neručí, preto by ste mali byť na jeho služby a vedomosti veľmi náročný. Nenechajte ho rozhodovať za vás. Jeho úlohou by malo byť iba to, aby vám všetko, čo požadujete, vysvetlil, oboznámil vás s výhodami a nevýhodami produktov a rozhodnutie nechal na vás.
A univerzálna rada pre vás: Vzhľadom k tomu, že služby finančných poradcov sú zväčša bezplatné, skúste sa stretnúť aspoň s tromi a porovnajte si ich názory a návrhy. Ten čas za to stojí.
Hovoríte si, že vy finančného poradcu nepotrebujete, lebo nemáte žiadne voľné peniaze? Treba si však uvedomiť, že ak dokážete mesačne odložiť len 200 alebo 300 korún, po dvadsiatich rokoch z toho môže byť zaujímavá suma.
Kto je broker a díler?
Ak chcete okrem investovania do poisťovní či správcovských spoločností ešte aj obchodovať na burze cenných papierov, môžete sa stretnúť s pojmami broker alebo díler.
Broker uskutočňuje obchody s cennými papiermi svojím menom, ale na príkaz a účet cudzích osôb. Za svoju činnosť dostáva províziu. Pretože provízia brokerov priamo závisí na objeme obchodov, ktoré sprostredkujú, majú sklon doporučovať svojím zákazníkom stále zmeny v držaní cenných papierov, čo nemusí byť vždy prospešné.
Díler obchoduje s cennými papiermi svojím menom a na svoj účet. V porovnaní s brokerom nesie väčšie riziká, ale na druhej strane má možnosť väčšieho profitu z kurzových rozdielov.
(lusy)