Životné poistenie prešlo za ostatné obdobie nemalými reformami a zmenami. Klasické formy životného poistenia sa dostávajú do úzadia, no vzápätí sa na trh transformujú nové produkty. Jedným z najnovších je investičné životné poistenie, ktoré spája výhody klasického životného poistenia a sporenia prostredníctvom kolektívneho investovania.
V tomto poistení spravidla dominuje kumulácia kapitálu a o spôsobe investovania rozhoduje poistenec. On na základe zvolenej investičnej stratégie participuje na výnosoch, ako aj na rizikách spojených s investovaním. Pokým prvá časť peňazí z investičného životného poistenia je určená na krytie rizika, druhá sa investuje do fondu. Pomer závisí od konkrétnej dohodnutej zmluvy podľa preferencií poistenca - investora. V prípade, že fond, do ktorého poistenec investoval nie je ziskový, môže si vybrať iný. Vo väčšine prípadov je však lepšie vyčkať a nepodľahnúť panike z momentálneho vývoja fondu.
Nie každé investičné poistenie má garantovanú poistnú zmluvu. To znamená, že klient poisťovne investuje na vlastné riziko do poisťovňou ponúkaných fondov, ale jeho investované peniaze nekryje žiadna vopred stanovená poistná suma.
Flexibilita a okamžitá prístupnosť
Investičné životné poistenie sa vyznačuje predovšetkým flexibilitou, ktorá zaručuje počas trvania poistenia množstvo zmien. „Klient môže vďaka investičnému životnému poisteniu dlhodobo efektívne zhodnocovať vložené finančné prostriedky, vybrať si investičnú stratégiu, či meniť ju počas trvania poistenia. Pre túto formu poistenia je charakteristická aj možnosť okamžitej prístupnosti peňažnej investície. Investovať v zahraničí je možnosť, ktorá ochráni vklad pred infláciou a znehodnotením domácej meny. Ďalšou alternatívou je individuálne a transparentné vedenie majetkových účtov klienta,“ vysvetľuje Ing. Monika Mellová z Allianz - Slovenská poisťovňa.
(lura)