MOSKVA – Podľa odhadov ruských literárnych kritikov sa Rusom podarilo uchovať si aj po spoločenských zmenách a ťažkom prechode od komunistického režimu svoju lásku ku knihám. „Dnes sa v našej krajine znovu žije o niečo ľahšie, než pred pár rokmi, tak sa znovu viac číta,“ povedal šéfredaktor týždennej prílohy denníka Nezavisimaja gazeta Jevgenij Lesin.
S rozpadom Sovietskeho zväzu sa zmenila spoločenská úloha spisovateľov. Autori odložili „rolu kazateľov“, tvrdí Lesin, ktorý sa považuje aj za renomovaného básnika. „V Sovietskom zväze nebola opozícia ani cirkev. Ľudia preto verili knihám ako modlitbe.“
Dobrá knižnica je aj dnes pre Rusov dôležitá, dokonca aj pre zbohatlíckych „nových Rusov“, ktorí sa všeobecne považujú za nekultúrnych. Nesúhlasí s tým, že sa stále hovorí o tom, ako knihy zdraželi. „Za sovietskej éry boli knihy drahé. Dobré knihy z oficiálnych vydavateľstiev, hoci nominálne stáli dve kopejky, ste na Kuzneckom moste dostali len za 25 rubľov.“ Nové vydania medzitým síce zdraželi, ale vďaka dotlačiam a paperbackovým vydaniam je dnes literatúra dostupnejšia. (dpa)