Brusel 22. septembra (TASR) Slovensko, Európska komisia a USA podpísali dnes v Bruseli dohodu o zmenách dvojstrannej slovensko-americkej investičnej zmluvy, ktorá poskytuje investorom z USA výhody v rozpore s právom Európskej únie.
Zmeny tejto zmluvy sú nevyhnutné kvôli blížiacemu sa vstupu Slovenska do EÚ. Ak by SR naďalej poskytovala americkým investorom výhody v rozpore s legislatívou únie, mohla by sa ocitnúť na súde za jej porušovanie.
Všetky tri strany podpísali dnes memorandum porozumenia, na základe ktorého ostane dvojstranná investičná zmluva SR a USA v platnosti, ale zosúladí sa s právom EÚ. Slovensko a USA zároveň podpísali dvojstranný protokol o konkrétnych zmenách investičnej zmluvy.
Riaditeľ pre investície z amerického ministerstva zahraničných vecí Wesley Scholz povedal, že v dôsledku zmien v investičnej zmluve neočakáva Washington žiadne väčšie ekonomické straty amerických investorov.
Hoci po vstupe do EÚ bude musieť Slovensko s americkými investormi zaobchádzať rovnako ako s investormi z krajín EÚ, podľa Scholza sa podarilo zachovať niektoré špecifické ustanovenia, ktoré by pri neexistencii dvojstrannej zmluvy so SR neboli v platnosti. Ide napríklad o možnosť medzinárodnej arbitráže pri sporoch alebo uplatňovanie medzinárodného práva pri prípadnom znárodnení majetku investorov.
Dvojstranné investičné dohody, ktoré USA podpísali aj s ďalšími siedmimi kandidátskymi krajinami, majú podľa Scholza veľký význam pre získanie dôvery amerických investorov a ich zrušenie, ako to pôvodne žiadala EÚ, by malo veľmi negatívne dôsledky na budúce americké investície v týchto krajinách. "Zmeny týchto zmlúv sú veľmi nízkou cenou za hodnotnú ochranu, ktorú našim investorom poskytujú," povedal Scholz.
Dohodu o zmenách dvojstranných zmlúv podpísali dnes USA a EÚ aj s Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Poľskom, Bulharskom a Rumunskom. Dohodu parafovala Česká republika, podpíše ju neskôr po schválení vo vláde. Slovinsko a Maďarsko dvojstranné investičné zmluvy s USA neuzavreli.