dobré renomé, preniknúť do európskych štruktúr a získať vplyv na dianie v EÚ. Členovia sekty už začali pred úradmi rozdávať svoje propagačné materiály.
Hnaná pred súdne tribunály vo Francúzsku a Belgicku pre podvod a mentálnu manipuláciu sekta teraz počíta s láskavosťou novej Európy voči náboženstvám s cieľom vrátiť lesk svojej značke. Od pádu Berlínskeho múra scientológia vyvolala hnev v bývalých štátoch sovietskeho bloku, ktoré sú ešte bezbranné v boji proti sektám. Opierajúc sa o pevné filiálky v budúcich členských štátoch, najmä v Maďarsku, hľadá scientologická cirkev cestu k pokrúteniu európskej legislatívy s cieľom získať uznanie ako zoskupenie s náboženskými a charitatívnymi cieľmi. Píšu pondelkové Hospodárske noviny.
Sekta svoje bruselské sídlo nazvala Európsky úrad pre verejné záležitosti a ľudské práva. Jeho otvorenie ihneď ostro kritizovali viaceré občianske združenia. "Kto dovolil scientológom mať sídlo v Bruseli?" pýtajú sa podľa HN mnohí Belgičania. Majú totiž na pamäti správu osobitnej parlamentnej vyšetrovacej komisie z roku 1997, ktorá scientologickú cirkev označila za škodlivú a nebezpečnú. Najmä preto, že sa snaží infiltrovať do štátnych štruktúr s cieľom ovplyvňovať ich chod vo svoj prospech. Belgické právo však vychádza z princípu prezumpcie neviny, a tak úrady nemohli dopredu zakázať otvorenie scientologického sídla ukrytého pod hlavičkou úradu pre ľudské práva. Určite však aktivity jej členov budú pozorne skúmať. V súčasnosti sa počet scientológov v Belgicku odhaduje na 5 000 členov, po otvorení sídla bude určite rásť.
Scientológia má teraz bez boja zastrešenie na ulici, ktorá je v srdci Európy. Zatiaľ, čo ona rastie, demokracia stagnuje," napísal denník La Libre Belgique a zároveň si položil otázku, kedy kompetentné úrady dostanú nový elán na obnovenie boja proti nebezpečným sektám. Pre budúcnosť Belgicka i celej Európskej únie by bolo najlepšie, aby dlho neotáľali, uzatvárajú HN.