„Cestoval som ráno do práce na Manhattan vlakom. Po oznámení, že došlo k útoku, vlak išiel ešte chvíľu smerom na Grand Central. Na hranici New Yorku sme však zastali, chvíľu stáli a išli späť. Žiadna panika, každý si robil svoju prácu. Do tej chvíle nám to pripadalo ako zaujímavosť, ktorú si zajtra pôjdeme pozrieť zblízka. Až keď som počul, že World Trade Center skolabovalo, prišlo mi zle. Uvedomil som si, že toto už nie je žiadny vtip nejakých vagabundov,“ píše Norbert.
Študenti Juraj, Ján a Diana brigádujú celé leto v letovisku Atlantic City, niekoľko sto kilometrov od New Yorku. Do USA vycestovali v rámci programov Work and Travel. Diana sa už túto sobotu mala vrátiť cez New York domov. „Teraz nevieme, čo a ako bude, ešte ani nebalíme, len pozeráme správy. Spojenie s New Yorkom je prerušené, nedá sa tam cestovať,“ hovorí Juraj.
V samotnom Atlantic City panika nie je, atmosféra v letovisku však zvážnela. „Zástavy po meste sú na pol žrde, množstvo ľudí je v kostoloch a modlia sa. Hotely fungujú, ale reštaurácie sú väčšinou zavreté,“ hovorí.
„Už 12 hodín pozerám správy a stále ma trasie, keď to vidím. Som v USA a strašne rada by som bola teraz doma. Závidím všetkým na Slovensku, že sú doma a držte palce, aby sa to tu čoskoro skončilo,“ píše Eva.
Neistotu zažívajú aj ľudia, ktorí mali odletieť do USA. Dnes ráno mala zo Schwechatu do Frankfurtu a odtiaľ do Miami odletieť niekoľkočlenná skupina mladých ľudí za prácou cez bratislavskú agentúru Tatra cruise services. Po pristátí v Miami sa mali nalodiť a niekoľko mesiacov pracovať na lodi ako čašníci alebo upratovačky. Včera podvečer účastníci ešte nevedeli, či odletia. Pracovníčka agentúry takisto nevedela povedať, ako všetko dopadne: „Ak neodletia zajtra, odletia na druhý deň, čakáme na správy z letiska.“ Keby sa pre pretrvávajúcu mimoriadnu situáciu ľudia za prácou nedostali, agentúra im vráti všetky peniaze. Večer už len všetci napäto čakali, či Amerika otvorí svoj vzdušný priestor. (mar, mož)