Los Angeles 22. septembra (TASR) - Názory Ronalda Reagana na celú škálu tém - od sexu po komunizmus - prináša knižná publikácia osobných listov bývalého prezidenta USA. Kniha tiež obsahuje rozhovor s vydavateľom časopisu Playboy Hughom Hefnerom o slobode prejavu.
Počas pôsobenia v Bielom dome zosmiešňovaný ako herec, ktorý hrá rolu, Reagan obhajuje svoju kompetentnosť pre najvyšší úrad a v listoch - napísaných pred, počas a po období rokov 1981-89 strávených v prezidentskej funkcii - ponúka svoj úprimný pohľad na svet.
Reagan, 40. prezident USA, napísal viac ako 5000 listov, ktoré vydavateľstvo Free Press v spolupráci s jeho manželkou Nancy spracovalo do publikácie "Reagan: Život v listoch". Knihu na trh uvedú v utorok, úryvky z nej priniesol magazín Time.
Teraz 92-ročný exprezident trpiaci Alzheimerovou chorobou, degeneratívnym ochorením mozgu, v jednom liste z roku 1951 starej priateľke, ktorej zomrel manžel, poradil, že sex je prirodzenou funkciou.
"Dokonca aj v manželstve som mal v súvislosti so sexom malý pocit viny, ako keby to celé bolo poznačené zlom," napísal priateľke. Tento problém však Reaganovi pomohol vyriešiť "uhladený starší džentlmen", ktorý ho morálne nasmeroval príkladom správania pôvodných obyvateľov Polynézie.
"Títo ľudia, ktorí sú vskutku deťmi prírody a preto božími deťmi, prijímajú fyzický túžbu ako prirodzený, normálny apetít," citoval Reagan nemenovaného pána.
Kniha obsahuje aj štvorstránkový list adresovaný sovietskemu lídrovi Leonidovi Brežnevovi, ktorý Reagan napísal v roku 1981, keď sa zotavoval zo zranení utŕžených pri pokuse o atentát. Reagan v srdečnom liste Brežneva požiadal, či by nemohli spolupracovať na znížení napätia medzi ich krajinami.
Z knihy vyplýva, že Reagan sa každodenným prezidentským povinnostiam venoval viac, ako v minulosti tvrdili niektorí z jeho kritikov a bývalých poradcov. V listoch Reagan pôsobí dojmom skromného, úprimného človeka hnaného idealizmom.
"Môj milý pán predseda," stojí v liste Brežnevovi, "ľutujem, ale aj chápem trochu prudký tón vášho ostatného listu. Koniec koncov, obaja k problémom, ktorým čelíme, pristupujeme z opačných filozofických zorných uhlov. Nedošlo náhodou k tomu, že sme dovolili, aby nás ideológia, politická a ekonomická filozofia a vládna politika dostali do situácie, že neuvažujeme o naozaj skutočných, každodenných problémoch ľudí, ktorých zastupujeme?"
Podľa magazínu Time Reaganovi poradcovia boli proti tomu, aby Brežnevovi uvedený list zaslal. Argumentovali tým, že nie je vhodné, aby prezident tak osobné posolstvo zaslal v tak rannej etape vzájomného vzťahu lídrov vtedajších veľmocí.
Kniha obsahuje viac ako 1000 listov, ktoré počas rešerší pre knihu o studenej vojne objavila Kiron K. Skinnerová, v súčasnosti profesorka na Carnegie Mellon University.
Skinnerová v spolupráci s Martinom Andersonom - prvým Reaganovým poradcom pre vnútornú politiku - a jeho manželkou Annelise, Reaganovou poradkyňou v kancelárii pre manažment a rozpočet objavila dovedna viac ako 5000 jeho listov.
V liste jednému zo starých priateľov Reagan odmietol tvrdenia médií, že Strategická obranná iniciatíva (SDI) - program vývoja vesmírneho dáždnika na ochranu pred útokmi balistickými raketami, známy ako "hviezdne vojny" - je len súčasťou taktiky pri rokovaniach so Sovietmi o odzbrojení. "Gorbačovovi som povedal, že ak a keď takýto systém budeme mať, pripoja sa k nám pri ničení nukleárnych rakiet - že s takouto obranou by sme sa s nimi rozdelili. Nemyslím si, že mi verí..." napísal Reagan po reykjavickom summite z roku 1986 Laurencovi Beilensonovi, bývalému právnikovi hereckého zväzu Screen Actorsď Guild (SAG).
V rozhovore s Hefnerom o slobode prejavu Reagan vyjadril svoj názor na amerických komunistov.
Reagan, ktorý v politike začínal v tábore demokratov, prestal s liberálnou politikou koketovať po skúsenostiach z vyjednávaní s hereckými odbormi. Vtedy dospel k názoru, že komunisti za rokovacím stolom nehrajú podľa pravidiel. Dodal, že jeho podpora pre slobodu prejavu sa netýka takýchto pokútnych, ľstivých skupín. Komunista "je straníckou disciplínou viazaný, aby poprel, že je komunistom, aby mohol subverziou a ľsťou uvaliť na nevedomých ľudí moc Medzinárodnej komunistickej strany, ktorá je v skutočnosti vládou sovietskeho Ruska," napísal Reagan, ktorý sa v 50. rokoch výrazne angažoval v "hollywoodskych čistkách" ako člen výboru pre odhaľovanie neamerickej činnosti.
Reaganovej politike sa pripisujú veľké zásluhy na porážke komunizmu. Medzi jeho najslávnejšie výroky patrí označenie Sovietskeho zväzu za "ríšu zla". To zrejme inšpirovalo aj súčasnú administratívu, ktorá v rámci celosvetového ťaženia proti terorizmu označila Irak, Irán a Severnú Kóreu za krajiny "osi zla".
1 2 20 ari im