BRATISLAVA – Hoci USA nepatria k hlavným exportným teritóriám, podnikov sa môže dotknúť situácia na trhoch s ropou, ktorej cena po utorkových udalostiach vystrelila prudko nahor. Väčšina podnikov sa však zatiaľ spolieha na svoje zásoby, ktoré by nemali ich prevádzku v najbližších mesiacoch ochromiť.
Šéf sekcie spracovateľského priemyslu v rezorte hospodárstva Vojtech Pánik dramatický vplyv cien ropy na hospodárenie slovenských podnikov nepredpokladá. OPEC už deklaroval, že udrží dodávky ropy na stabilnej úrovni. „V tejto situácii je celý svet za jedno, preto ak USA nepodniknú nejaké nepredvídané opatrenia smerom k arabským krajinám, mala by sa situácia ustáliť,“ povedal.
Na druhej strane v prípade rastúceho kurzu eura, v ktorom sa realizuje väčšina exportu slovenských podnikov, by mali vzrásť aj inkasá vývozcov. Pohltiť ho však môžu práve vyššie ceny vstupných surovín.
Najväčšia spoločnosť s americkou kapitálovou účasťou na Slovensku U. S. Steel Košice bola nútená sprísniť bezpečnostné opatrenia. „Nemáme dôvod myslieť si, že by náš podnik alebo americkí manažéri mali byť terčom teroristického útoku, ale našou povinnosťou je chrániť zamestnancov a majetok firmy,“ uviedol pre agentúru SITA prezident spoločnosti John Goodish.
Duslo Šaľa, ktorého prevádzka je priamo prepojená s plynovodnou sieťou SPP, považuje svoje zásoby za dostatočné.
„V súvislosti s udalosťami v USA sme neprijali žiadne dodatočné opatrenia,“ povedal pre SME prezident najväčšieho výrobcu papiera a celulózy SCP Ružomberok Ján Líška. Zároveň však konštatoval, že už úroveň štandardných bezpečnostných opatrení je v papierenskej výrobe veľmi vysoká. SCP neočakávajú ani výraznejšie dosahy prípadných pohybov kurzu slovenskej koruny. Trhy EÚ, kam smeruje viac ako 80-percent produkcie podniku, by mali byť pomerne stabilné. Zvýšené vplyvy neočakávajú ani na strane vstupov, lebo spracúvajú domácu surovinu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ, sita