ná ako náhrady za katastrofu spôsobenú človekom.
Samotná budova WTC je podľa odborníkov poistená asi na 1,5 miliardy dolárov. K tomu však treba pripočítať škody na okolitých objektoch, náhrady postihnutým spoločnostiam (medzi inými aj leteckým firmám, ktoré nemôžu lietať) za ušlý zisk a v neposlednom rade aj životné poistky obetí atentátu. Predbežné odhady by mohli byť známe v najbližších dňoch, poisťovne však tvrdia, že na úplné vyčíslenie škôd bude treba niekoľko mesiacov.
„V zásade vieme, koľko stoja budovy a lietadlá, ale nevieme, koľko stojí prerušenie činnosti spoločnosti,“ povedal analytik Pictet & Cie Tim Dawson. Niektoré poisťovne zatiaľ len zisťujú, či sa na poistení niektorého zo zničených lietadiel alebo poškodených budov podieľali.
Utorkový útok sa však dotkne najviac zaisťovní – spoločností, ktoré sú v podstate poisťovňami poisťovní. Za určitý poplatok na ne poisťovne prenesú časť rizika a pri poistnej udalosti sa zaisťovňa podieľa na vyplatení náhrad za škody.
Najväčšia svetová zaisťovňa – Swiss Re – očakáva, že v dôsledku útoku bude musieť zaplatiť približne 720 miliónov dolárov. To je suma, ktorú spoločnosť prirovnala k nákladom spojeným s vyplácaním škôd spôsobených zlým počasím v zime roku 1999. Medzi ďalšími spoločnosťami, ktoré budú musieť vyplatiť vysoké sumy, sú napríklad Berkshire Hathaway, Munich Re a britský Loyd‘s. Posledná sa špecializuje práve na poistenie lietadiel a komerčných budov.
Poisťovatelia však aj napriek vysokým škodám tvrdia, že vyplatenie náhrad ich nepoloží na kolená. „Finančná sila Munich Re nie je ohrozená,“ povedal hovorca spoločnosti. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší poisťovatelia, ktorí tvrdia, že majú vytvorené dostatočné rezervy aj pre takéto prípady.
GABRIEL KÁDASI