začali presúvať svoje aktíva z celého stredoeurópskeho priestoru do bezpečných aktív – zlata, švajčiarskeho franku, libry či vládnych dlhopisov,“ hovorí o zdražení eura díler Branislav Matušek. Keďže sa zbavovali svojich aktív v slovenských korunách a vymieňali ich za tie, ktoré znejú na európske meny, devízový kurz sa pohol v neprospech našej koruny. Oslabila sa o 30 halierov.
Tento pohyb bol taký významný, že zatienil aj oslabenie amerického dolára oproti euru, a tak pre korunu americká mena v konečnom dôsledku zdražela.
Včera ostal devízový trh pokojný, tak ako všade vo svete. Realizovali sa len najdôležitejšie obchody, všetky špekulácie sa odložili na neskôr. Koruna získala späť časť strát oproti euru aj oproti doláru. Podľa dílerov by sa mal v krátkej budúcnosti vrátiť kurz koruny a eura na hodnoty zo začiatku týždňa (43,2 SKK/1 EUR)
Rizikom zostáva aj pre Slovensko vývoj ceny ropy a jej premietnutie do obchodnej bilancie a inflácie. Podľa analytikov by cena bez vážnych impulzov nemala výrazne stúpnuť, hoci návrat na úroveň spred útokov sa v krátkej budúcnosti neočakáva. „Napriek tomu by dosah vyšších cien ropy nemal zvýšiť infláciu tak, aby prekročila cielené pásmo Národnej banky Slovenska. Maximálny dosah na infláciu by teoreticky mohol dosiahnuť približne dve desatiny percenta,“ myslí si analytik Istrobanky Marek Senkovič. (jj)