LONDÝN 22. septembra (SITA/AFP) - Britský premiér Tony Blair vyjadril podporu francúzsko-nemeckému návrhu spoločnej obrannej politiky Európskej únie (EÚ), píše v pondelok britská tlač v súvislosti so sobotňajším stretnutím lídrov Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka v Berlíne. Na spomínanom stretnutí sa okrem Blaira zúčastnili aj francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder. Všetci traja pri tej príležitosti "vyjadrili presvedčenie, že EÚ musí byť schopná plánovať a realizovať vlastné operácie aj bez prostriedkov a schopností NATO," uvádza pravicový denník Daily Telegraph s odvolaním sa na dokument publikovaný nemeckými novinami Der Spiegel.
Neverejný dokument o budúcnosti spoločnej európskej obrany, schválený troma lídrami v Berlíne, spomína aj denník Financial Times. "Naším cieľom zostáva nadobudnutie takýchto plánovacích a operačných kapacít (aby EÚ mohla realizovať vojenské operácie aj bez pomoci NATO), a to buď na základe konsenzu 25 (súčasných a budúcich členských krajín únie), alebo aj v (užšom) kruhu partnerov, ktorí budú mať o takúto spoluprácu záujem," cituje Financial Times spomínaný dokument.
Daily Telegraph zase tvrdí, že nemecká vláda bude túto dohodu prezentovať ako "veľký ústupok" zo strany Británie, hoci vzápätí dodáva, že Downing Street - kancelária britského premiéra - dôrazne popiera, že by sa Británia vzdala svojej politiky čo najužšieho prepojenia európskej obrany s NATO. Financial Times píše, že tento ústupok pomôže Blairovi presvedčiť svojich partnerov o tom, že voči EÚ cíti záväzky aj napriek tomu, že Británia neprijala spoločnú európsku menu.
S návrhom na vybudovanie európskych plánovacích a operačných vojenských kapacít, ktoré by neboli závislé na Severoatlantickej aliancii, prišli v apríli tohto roku Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko. "Avšak kvôli načasovaniu a vtedajšiemu napätiu medzi EÚ a Spojenými štátmi kvôli vojne v Iraku chápal Londýn túto takzvanú Tervurenskú iniciatívu ako úmyselné ignorovanie premiéra Blaira, zatiaľ čo Washington ju považoval za ďalší útok na transatlantické spojenectvo," píše Financial Times. Ak teraz Blair urobil ústupok, zo svojich nárokov by mohli poľaviť aj Paríž a Berlín. Symbolickým gestom z ich strany by podľa Financial Times bol súhlas s umiestnením veliteľstva EÚ v Belgicku v priestoroch bývalého Veliteľstva spojeneckých síl v Európe (ACE), ktoré aliancia nedávno premenovala na Veliteľstvo spojeneckých operácií (ACO).