Taormina 22. septembra (TASR) - Hlavnou témou víkendového stretnutia ministrov financií Európskej únie bolo definovanie vzťahov s rozvojovými krajinami po zlyhaní ministerskej schôdzky Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o liberalizácii obchodu.
Ministri naďalej plne podporujú spoločné stanovisko EÚ v otázke poľnohospodárskych dotácií, ktoré predniesli v mexickom Kankúne. Zhodli sa na tom, že EÚ musí lepšie vysvetľovať chudobným krajinám výhody európskych návrhov. Podľa komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera rozvojové krajiny nepochopili zámery EÚ, a preto sa komisár pokúsi o dialóg s týmito krajinami prostredníctvom mimovládnych organizácií.
Špeciálnou otázkou rokovaní bola produkcia cukru. Európska komisia (EK) zastáva opatrný postoj v otázke budúcej revízie subvencií pre jeho producentov v EÚ. Ich subvencovanie kritizujú obchodní partneri únie, konštatuje v analytickej správe agentúra AFP.
Fischler, ktorý tento týždeň predstaví zámery EK v otázke cukru, mal v nedeľu v talianskom meste Taormina na stretnutí s rezortnými ministrami z členských krajín únie príležitosť zistiť, aký je ich názor na danú tému. Taliansko je v druhom polroku 2003 predsedníckou krajinou EÚ. Problematika cukru sa ukazuje byť mimoriadne citlivou, zdôraznila agentúra AFP a dodala, že rovnakou citlivou bola aj otázka s obilninami a mliekom.
V utorok v Štrasburgu má Fischler predstaviť tri možné scenáre pre budúcnosť produkcie cukru v EÚ: prvým je zachovanie súčasného stavu, druhým úplná liberalizácia v danej oblasti a tretím zníženie vnútorných podporných cien a postupné odstraňovanie kvót na produkciu cukru v horizonte roku 2013. Komisár EÚ v Taormine vyjadril osobný názor, v ktorom sa postavil proti udržiavaniu súčasného stavu a označil ho za neudržateľný.
Brusel dáva prednosť tretiemu scenáru, ktorý sa inšpiruje reformou spoločnej európskej politiky. Fischler však chce, aby sa problematika prediskutovala v rámci krajín EÚ skôr, ako začiatkom roku 2004 predloží na rokovaní stôl formálny plán na reformu danej problematiky. Zdroj z EK už varoval, že diskusie v otázke produkcie cukru budú "horúce". Zaiste vznikne záujmová skupina okolo Nemecka a Francúzska, dodal zdroj.
EÚ je kľúčový partner na svetovom trhu s cukrom. Má na ňom 13-% podiel predstavuje 15 až 18 milión ton ročne, pričom polovicu z neho vyrobia Nemecko a Francúzsko zo svojej produkcie spotrebuje 12 %, 15 % exportuje, ale dováža len 5 %.
Po rozšírení EÚ o 10 nových členských krajín, vrátane Slovenska, 1. mája 2004, sa plocha, na ktorej sa pestuje cukrová repa (1,8 milióna hektárov) zväčší pravdepodobne o 30 % a produkcia cukru EÚ sa zvýši o 15 %, nazdáva sa EK. Úplná liberalizácia v oblasti produkcie cukru by bola výbušná vo vnútri EÚ a aj Brusel pripúšťa, že veľká časť cukrovarníckeho priemyslu v únii by nezvratne zanikla a výrazne by sa znížili príjmy producentov cukru, tým aj niektorým vidieckym oblastiam, kde sa repa pestuje a spracúva.
V súčasnosti je priemerný príjem asi 230 000 pestovateľov cukrovej repy v EÚ o 1,7-krát vyšší ako ostatných európskych poľnohospodárov.