Bratislava 22. septembra (TASR) - Nafta, a. s., Gbely, predpokladá, že po vstupe SR do EÚ v máji 2004 a ďalšom otvorení trhov s plynom sa jej naskytnú nové príležitosti v podnikaní v oblasti skladovania plynu.
Ako TASR informovalo vedenie Nafty, v tomto regióne Európy je veľmi intenzívny konkurenčný tlak v oblasti podzemného skladovania. Skutočnosťou však je, že veľa významných plynárenských eurohráčov prepravuje zemný plyn tranzitným systémom SPP. "Pravdepodobne tento fakt spolu so vstupom Slovenska do EÚ prinesie nové príležitosti aj pre Naftu a jej podnikanie v oblasti podzemného skladovania zemného plynu," konštatovalo vedenie spoločnosti. Nafta v súčasnosti disponuje skladovacími kapacitami s objemom 1,7 miliardy kubických metrov, z čoho má zmluvne viazaných 1,2 miliardy kubíkov pre SPP a 500 miliónov kubíkov pre český Transgas.
Zvýšenie skladovacej kapacity je podľa Nafty možné. Rozsah prípadného navýšenia sa však bude musieť dôkladne preštudovať na základe požiadaviek konkrétneho projektu. V rámci skvalitnenia už 30 rokov fungujúcich zásobníkov plánuje Nafta v tomto roku vložiť do ich modernizácie asi 500 miliónov Sk.
V oblasti ťažby uhľovodíkov je hlavnou prioritou súčasného manažmentu zabezpečenie prírastkov nových zásob pre budúcu ťažbu. "V súčasnosti známe zásoby uhľovodíkov budú vyťažené približne do 4 rokov, a to za predpokladu udržania súčasnej intenzity ťažby. Z tohto dôvodu sa v rámci štruktúry "novej" Nafty vytvoril tím prieskumných geológov s cieľom zefektívniť identifikovanie nových zásob uhľovodíkov na Slovensku," dodalo vedenie Nafty.
Skupinu podnikov Nafta čaká k 1. januáru 2004 reštrukturalizácia. V rámci nej dôjde k zlúčenie materskej Nafty s dcérou Nafta Gas, Malacky. Súčasne sa zlúči aj Nafta Záhorie a Nafta Východ, čím vznikne Slovenská vrtná spoločnosť (SVS), Gbely. Tá bude realizovať činnosti, zamerané na vrty a podzemné opravy sond. V záverečnej fáze reštrukturalizácie celej skupiny plánuje vedenie Nafty odpredať SVS ako aj dcérsku spoločnosť Nafta Stroj tretím stranám.
Majoritným 56-% akcionárom Nafty je SPP a 40 % akcií má nemecký RWE Gas. Naftu však manažérsky ovládajú nemecký Ruhrgas a francúzsky Gas de France ako vlastníci po 24,5 % akcií SPP.