BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Pôdohospodárstvo, slobodný pohyb tovarov a služieb, ale aj štátny jazyk sú oblasti, ktoré Európska komisia (EK) hodnotí kriticky pokiaľ ide o pripravenosť Slovenska na vstup do Európskej únie (EÚ). Podľa vicepremiéra pre integráciu Pála Csákyho vidí Brusel rezervy najmä v potravinovej bezpečnosti, kritizuje tiež nový zákon o obchodných reťazcoch, ktorý je v rozpore s európskymi princípmi slobodného trhu. "Už som požiadal ministra hospodárstva, aby pripravil novelu tohto zákona," povedal Csáky. Pri používaní štátneho jazyka má komisia výhrady k striktným pravidlám, Slovensko by napríklad malo umožniť, aby sa v jazyku menšín mohli označovať výrobky v obchodoch.
Brusel bude v apríli na budúci rok monitorovať, či SR dosiahla pokrok v najviac kritizovaných otázkach. V prípade, že to tak nebude, od 1. mája 2004 má EK právo prijať ochranné opatrenia. Csáky dodal, že Brusel rozdelil svoje hodnotenie Slovenska do troch skupín. V zelenej sú tie kapitoly, v ktorých je SR pripravená na 100 percent a podľa Csákyho by to malo byť z celkových 30 kapitol až 18. V žltej skupine sú problematické a v červenej sú vážne. Do nej patria spomínané tri oblasti a donedávna aj regionálna politika a pripravenosť na čerpanie zo štrukturálnych fondov, v čom sa už Slovensko podľa Csákyho zlepšilo. Vážne nedostatky sme mali aj vo verejnom obstarávaní. Zákon, v ktorom SR uplatnila všetky smernice EÚ, je však už v parlamente a Csáky verí, že poslanci jeho znenie príliš nezmenia.
Výbor ministrov pre európsku integráciu dnes rokoval o dodatku k nášmu stanovisku k hodnoteniu EK. Hodnotiacu správu komisia zverejní 5. novembra. Csáky v stredu odovzdá stanovisko SR vedúcemu Delegácie EK na Slovensku Ericovi van der Lindenovi a v piatok bude rokovať v Bruseli. Vo štvrtok sa tiež v Bruseli uskutočnia posledné rokovania so Slovenskom o eurofondoch, po ktorých bude nasledovať podpis rámca finančnej podpory. Na základe neho bude Slovensko čerpať zo štrukturálnych a kohézneho fondu EÚ.
es;zp;zd