IRAK – Má najviac dôvodov na nenávisť k USA pre vojnu v Perzskom zálive. Washington označoval iracký režim vždy za hrozbu a stále obviňuje Bagdad zo schopnosti vyrábať zbrane hromadného ničenia. Obyčajní Iračania na druhej strane nesmierne trpia pod vplyvom sankcií. Iracký diktátor Saddám Husajn používa vari najnepriateľskejšiu rétoriku spomedzi všetkých štátov, a stále sa vyhlasuje za „víťaza“.
IRÁN – Pre duchovného vodcu ajatolláha Alí Chamaneího sú Spojené štáty stále „veľkým satanom“ – „nemorálnosť a skazenosť“ západnej civilizácie dáva do protikladu s „čistotou islamu“. Proreformné sily na čele s prezidentom Muhammadom Chattámím však už podali Washingtonu ruku na zmierenie. Vláda a prezident v poslednom období dôrazne odsudzujú všetky teroristické akcie – no podľa USA Teherán stále podporuje svetový a najmä blízkovýchodný terorizmus (napríklad v Libanone aktívnu skupinu Hizballáh). Irán je nepriateľom afganského Talibanu.
LÍBYA – Voči Západu nepriateľskú rétoriku zmiernil už aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí – keď OSN proti Tripolisu zrušila embargo po vydaní a odsúdení páchateľov atentátu na lietadlo spoločnosti Pan Am nad Lockerbie v roku 1988. USA však stále uplatňujú proti Líbyi sankcie.
Povstalecké a teroristické skupiny, viaceré sú spojené so skupinou Kaída (základňa) Usamá bin Ladína:
PALESTÍNSKE SKUPINY Hamas, Islamský džihád, Ľudový front za oslobodenie Palestíny (PFLP) – bojujú proti izraelskej okupácii, sústreďujú sa na akcie na izraelskom území.
HIZBALLÁH – pôsobí v Libanone, bojoval za odchod Izraela z južnej časti krajiny.
OZBROJENÉ ISLAMSKÉ SKUPINY (GIA) – bojujú za islamský štát v Alžírsku, majú na svedomí masakry tisícok civilistov.
DŽAMÁ AL-ISLAMÍJA – egyptská islamská fundamentalistická skupina, jej duchovný vodca Omar Abdal Rahnám si v USA odpykáva doživotie za účasť na atentáte na budovu WTC.
OZBROJENÉ REVOLUČNÉ SILY KOLUMBIE (FARC) – marxistická skupina s protiamerickou ideológiou.
TIGRI OSLOBODENIA TAMILSKÉHO ÍLAMU (LTTE) – dobre vyzbrojení tamilskí separatisti na Srí Lanke. (kl)