Celý svet čaká, akým smerom sa Amerika uberie

„Táto bitka si vyžaduje čas a riešenie. Nemýľte sa však: my vyhráme,“ povedal včera americkému ľudu prezident George Bush. Podobne ako všetci americkí politici aj on označil útoky za akt vojny.


Colin Powell, George Bush a Dick Cheney. FOTO – REUTERS



Po utorku sa nepochybne zmení americká politika voči svetu. Súčasne sa zmení aj politika svetu voči Amerike. Všetci čakajú, čo bude ďalej. Ako prezident Bush prispôsobí novej situácii bezpečnostnú stratégiu. Zároveň si treba položiť otázku, čo možno čakať od ostatných. Ako môžu Amerike pomôcť. Či bude o ich pomoc vôbec stáť.

Je pritom len málo skutočne reálnych scenárov. Tak pre Ameriku, ako aj pre svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Amerika zasiahne

O tom, že v momente, keď bude vinník známy, USA zasiahnu silou, už niet pochýb. Spojené štáty sú naďalej najmocnejšou krajinou sveta, a preto treba počítať s tým, že zásah bude mohutný. Nebude to len poľovačka na Usamá bin Ladína, ale aj potrestanie štátov, ktoré jeho alebo každého iného, kto za tým stojí, kryjú.

SkryťVypnúť reklamu

„Nebudeme robiť rozdiel medzi teroristami, ktorí to spáchali, a tými, ktorí im poskytli útočisko,“ povedal Bush. Tu nemá na výber. Musí len dbať na to, aby sa neunáhlil a netrafil vedľa.

Viac na výber majú USA len v tom, akú diplomaciu naordinujú „novému“ svetu.

Izolácia alebo spojenectvo

Dnes má Bush na výber dve krajné možnosti: Ameriku ešte viac uzavrieť a izolovať od „nebezpečného“ okolia. Alebo sa partnerom otvoriť a spoločne sa pokúsiť nájsť recept na to ako ďalej. Odpoveď nepozná zatiaľ nikto. Pravdepodobne to však nebude „buď – alebo“.

Bushovi zahraniční spojenci veľmi razantne volajú po spoločnom postupe proti terorizmu. Naopak Amerika v prvom rade kričí, že treba ešte viac sprísniť bezpečnosť krajiny. Riešením môže byť iba kombinácia týchto postojov. „Nemyslime si, že jeden protiútok nás zbaví takého terorizmu, aký sme videli v utorok,“ povedal americký minister zahraničných vecí Colin Powell. „Celý svet musí pochopiť, že toto je niečo, čo sa týka všetkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Svet to, zdá sa, pochopil. Bush musí ukázať, že o jeho pomoc stojí – veď najmä západoeurópski politici sa posledné mesiace sťažovali, že práve on je synonymom sebeckej Ameriky.

Bezpečnosť

Problém je však v inom. Vojne, ktorú Amerike teroristi vyhlásili, nedokáže zabrániť ani najlepšia medzinárodná spolupráca. Nikto presne nevie, ako sa brániť teroru. „Na monitorovanie teroristických aktivít sme pripravení lepšie, ako kedykoľvek predtým. Dnešok však jasne ukazuje, že to zďaleka nestačí,“ povedal denníku New York Times vysokopostavený predstaviteľ amerických tajných služieb.

Preto je pochopiteľné, že USA rýchlo zatvárajú dvere. Odteraz bude obyčajný let za oceán sprevádzaný ešte zložitejšou procedúrou. Sprísnenia bezpečnostných opatrení sa preto dotknú všetkých. Amerika bude do bezpečnosti investovať miliardy dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj doteraz vydávali USA na bezpečnosť a obranu zďaleka najviac. Prezident Bush si obranu krajiny určil za jednu zo svojich priorít. Na čele zoznamu jeho záujmov stál projekt protiraketovej obrany.

A tu je kameň úrazu. Projekt podľa analytikov po utorku stráca na význame. V Amerike zabíjali unesené civilné lietadlá – nie rakety dlhého doletu. „Bude veľmi ťažké obhájiť 8,3 miliardy dolárov ročne na protiraketovú obranu, keď máme problémy s takou elementárnou vecou, ako je bezpečnosť na letisku,“ povedal pre Washington Post Joseph Cirincione z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.

Podľa prieskumov si Američania uvedomujú, že ich krajina je v stave vojny. Vedia, že treba posilniť bezpečnosť. Nevedia však, aký bude ďalší útok. Priletia rakety? Možné je všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek hlasom o zbytočnosti raketového dáždnika, ak dnes bude Bush chcieť pokračovať v budovaní protiraketovej obrany, dostane ju. A to možno ešte skôr, ako si myslel.

Múr okolo Ameriky

Americký prezident nepochybne postaví okolo svojich občanov vysoké múry. Jedine za nimi sa budú môcť Američania cítiť aspoň trochu bezpeční. Dá sa však predpokladať, že túto ochranu budú spolu s ním stavať aj spojenci zo zahraničia. Po utorku je Amerika iná. Iný je však aj svet. V skutočnosti sme si všetci bližšie ako predtým.

MATÚŠ KOSTOLNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu