
Najlepšou basketbalistkou Slovenska v stretnutí ME proti Španielsku (47:71) bola Košičanka Agnesa Nagyová (v bielom). Na snímke z nedávnej Veľkej ceny Slovenska bojuje pod košom Grécka. FOTO TASR - SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
Slovenské basketbalistky mali po dvoch stretnutiach na 29. majstrovstvách Európy v Grácku bilanciu víťazstvo a prehru. Dobrý vstup. Rusky (zvíťazili sme 80:72) sú vicemajsterky sveta 1998 a 2002, strieborné z majstrovstiev Európy a ich káder sa za tie roky príliš nemenil. Španielky (podľahli sme 47:71) obsadili na posledných ME 2001 tretie miesto, na MS 2002 boli piate (druhé z Európy). Ich ťažisková hráčka Amaya Valdemorová bola v Alls Stars čínskych MS pred rokom a s tímom Houston Comets vyhrala trikrát WNBA. Pivotka Betty Cebrianová bola majsterkou Európy v roku 1993. Obe hráčky Valencie boli v našom vzájomnom zápase oporami.
Tréner Peter Kováčik(na snímke) pred šampionátom naznačil, že takýto vstup by bral všetkými desiatimi. Aj to, že s ním ráta. Pravda, v opačnom garde. Najskôr prehra, potom víťazstvo. Šport nie je exaktný vedecký výskum, nečakané obraty sú jeho korením. Kouč vysvetľoval príčiny zmeny tímu za necelých 24 hodín z vynikajúceho na podpriemerný.
„Proti Ruskám sme podali excelentný výkon vychádzajúci z výbornej obrany. Aj po splnení ťažkých úloh proti oveľa vyšším a skúsenejším protihráčkam mali dievčatá dosť síl a umu zakončovať rýchly a postupný útok. So Španielkami sme nezachytili úvod. Pod našu vysokú prehru sa podpísala zlá obrana a útok. Nedostali sme síce veľa košov, ale v defenzíve sa toľko nalopotili, že útok už nemal hlavu ani pätu. S bilanciou 1:1 som výsostne spokojný. Dvoch najvážnejších súperov v skupine máme za sebou. Chceme, a je to v našich silách skončiť skupinu so zápasovým skóre 4:1.“
Dievčatá sa po stretnutí so Španielskom sťažovali, že nemohli zaspať. Ako ste spali vy?
„Ako vo vatičke a dostatočne dlho. Výhru s Ruskami som aj ja prežíval veľmi emotívne, ale po dvoch hodinách som už myslel na ďalšie zápasy. Nešlo predsa o víťazstvo na šampionáte, ‘iba‘ o nečakane dobrý vstup doň.“
Lekár môže hráčkam podať upokojujúcu tabletku, čo je síce pomoc, ale nie východisko. Vy musíte vyriešiť problém dlhodobo. Čo poradíte hráčkam?
„Že budú trampoty s neskorými začiatkami a aklimatizáciou, hoci ide o malý časový posun, som vedel dávno. Aj som o tom hovoril. Tá hodinka v noci je niečo iné ako popoludní. Ak budú hráčky disciplinované, problém odíde sám. Väčšina slovenských basketbalistiek má s týmto dosť skúseností, aby si problém vyriešila sama, podľa svojich zvykov.“
Niektoré vaše zverenky hovorili o možnosti zrušiť predpoludňajší tréning. Nie je to východisko?
„Nie. Jestvujú nemenné fyziologické pravidlá, ktoré si vyžadujú predpoludňajší pohyb po vrcholnom športovom výkone. Telo musí vylúčiť pri pohybovej záťaži isté nežiaduce látky, človek sa musí znovu nabudiť na aktivitu. Ležaním to nejde. Existuje možnosť zmeny tréningu. Je jasné, že prakticky tie isté činnosti v rovnakej hale viac dní po sebe, cestovanie, večer potom zase do autobusu a náročný zápas psychicky ubíjajú. Aldemar je síce krásne miesto, ale pri najlepšej vôli sme na okolí nenašli vhodné miesto na nejaké behanie či cviky bez rizika zranení alebo nežiaducej námahy najmä na šľachy. Behanie po slnečnej pláži patrí do programu aktívnych dovolenkárov.“
Autor: AMALIADA