ŽILINA – Rozvoj občianskej spoločnosti v regiónoch Slovenska bol hlavnou témou 8. stupavskej konferencie. Tento názov patrí pravidelnému stretávaniu sa mimovládnych organizácií a Grémia 3. sektora.
Na rozdiel od predchádzajúcich konferencií sa stretnutie v Žiline nezaoberalo analýzou celospoločenských problémov a kritikou štátnych inštitúcií, ale vnútorným fungovaním grémia.
Po skúsenostiach z viac ako desaťročného dobrovoľníckeho spôsobu fungovania sa chce G3S profesionalizovať a získať právnu subjektivitu. Základnou úlohou G3S je reprezentovať mimovládne organizácie pri vyjednávaní s vládou. „V strednej a východnej Európe neexistuje krajina, kde by mal tretí sektor taký veľký vplyv na dianie spoločnosti ako u nás,“ povedal Pavol Demeš.
Spolu s doterajšou hovorkyňou G3S Helenou Wolekovou pripravili pre účastníkov konferencie prekvapenie. Napriek najväčšiemu počtu preferenčných hlasov sa obaja vzdali svojej kandidatúry na členstvo v grémiu. „Dnes sa hlavná energia a sila tretieho sektora presúva na regióny. Po desiatich rokoch dominujú v celoslovenskom grémiu osobnosti z regiónov, a to sa mi zdá prejavom zrelosti tretieho sektora. Chcem preto uvoľniť miesto, je tu mnoho výrazných osobností,“ vyjadril sa pre SME Demeš. Obaja však ostanú naďalej v treťom sektore aktívni.
Spomedzi volených nových členov získal najviac hlasov Juraj Mesík z krajského G3S v Banskej Bystrici. Práve o ňom sa hovorí ako o možnom novom hovorcovi. Rozhodnúť sa má do konca októbra.
Podľa Wolekovej si nové grémium musí sadnúť a rozhodnúť, aké priority si vyberie do ďalších dvoch rokov. „Vzhľadom na to, že je posledný rok pred voľbami, už asi ťažko sa budú otvárať nové témy s touto vládnou koalíciou. Vidím preto úlohu nového grémia v tom, aby navrhovalo nové návrhy pre novú vládu, s ktorou budú potom vyjednávať.“
Napriek tomu, že tretí sektor dosiahol celkom slušné výsledky v legislatíve a financovaní, podľa Wolekovej je stále ešte čo vylepšovať. Okrem iného bude treba uviesť do praxe návrhy ešte starého grémia a tie, ktoré má parlament prijať do konca roka. Okrem zákona o jednom percente z dane pre MVO Woleková dúfa, že „sa nám podarí získať peniaze z privatizácie“. Kladné rozhodnutie vlády však bude len začiatok procesu výberu a rozdeľovania peňazí, čo bude otázka asi pol až trištvrte roka.
Novým spôsobom financovania 3. sektora zo zahraničia má byť aj trust amerických nadácií, do ktorého každá vloží svoj vklad. Má to byť posledná fáza činnosti zahraničných podporných nadácií u nás. Tie sa totiž postupne presunú do ďalších krajín a oblastí, kde je podpora rozvoja demokracie a občianskej spoločnosti potrebná.
ANDREA HARMANOVÁ