Wuppertal 20. septembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie o desať nových členov bude výhodné pre obe strany - pätnástka z neho bude profitovať rovnako ako desať kandidátov. Prezident SR Rudolf Schuster o tom dnes ubezpečoval účastníkov konferencie Akou cestou ide Európa - hospodárstvo potrebuje vedu a kultúru vo Wuppertali, kde dnes pokračuje vo svojej dvojdňovej pracovnej návšteve.
Na členstvo v únii sme sa svedomito pripravovali, na európske dvere klopeme nie ako chudobní príbuzní, radšej by sme boli porovnávaní s mladými príbuznými, ktorí vnesú nové impulzy do dobre situovanej rodiny, zdôraznil slovenský prezident.
Vysvetlil, že Slovensko ponúka zjednotenej Európe predovšetkým flexibilnú, kreatívnu, kvalifikovanú pracovnú silu. Zdôraznil však, že krajina o tento ľudský potenciál nechce prísť, pretože ho potrebuje doma. Motivujeme mladých ľudí, aby sa v zahraničí zapracovali a získali skúsenosti, ale čakáme, že sa vrátia späť a posunú svoju krajinu dopredu, vyhlásil Schuster.
Zdôraznil, že obavy z masového prívalu lacnej pracovnej sily v únii sú neopodstatnené, čo potvrdzujú aj prognózy Bruselu. Od zodpovedných predstaviteľov EÚ očakávame, že nám nezoberie to najlepšie, pretože to by oslabilo prístupové krajiny, ktoré vyvinuli enormné úsilie kvôli prijatiu do únie, dodal.
Budúci členovia únie majú podľa slovenského prezidenta ambíciu vniesť do zjednotenej Európy viac politickej stability. "A toto je ten pravý politický motív súčasných členov EÚ pre otvorenie dverí novým krajinám," konštatoval Schuster.
Od desiatich kandidátov na členstvo môže podľa prezidenta Európa ďalej očakávať, že sa postarajú o ešte bezpečnejšie schengenské hranice, predovšetkým s Ukrajinou. Po hospodárskej stránke bude rozšírenie Európy znamenať rozšírenie trhu, a teda aj odbytísk, aj keď etablované európske hospodárstva budú na začiatku zvýhodnené oproti pristupujúcim krajinám, pripustil Schuster.
V závere svojho príspevku prezident poznamenal, že štáty strednej a východnej Európy dostali pred päťdesiatimi rokmi "horšie karty". Po druhej svetovej vojne mohli byť podľa neho totiž sféry vplyvu vo svete rozdelené "aj inak". Museli sme s touto historickou nespravodlivosťou žiť, ale nevyvodzujeme z nej žiadne požiadavky. Očakávame len porozumenie pre našu situáciu, uzavrel Schuster na konferencii, ktorú motivoval bývalý rakúsky predseda vlády Viktor Klima. Okrem Schustera na nej s príspevkom vystúpil aj bývalý rakúsky premiér Franz Wranitzsky.
Prezident sa na úvod záverečného dňa svojej návštevy severného Porýnia-Vestfálska stretol s predsedom krajinskej vlády Petrom Steinbrückom na pracovných raňajkách. Popoludní má program s vrchným starostom mesta Wuppertal Hansom Kremendahlom.
Osobitná spravodajkyňa TASR Diana Schniererová, kr