
Protierózne odrážky na chodníku v záhradke.
Náchylnosť pôdy na potenciálnu eróznu deštrukciu vodou alebo erodovateľnosť pôd je definovaná matematicky koeficientom v univerzálnej rovnici straty pôdy vodnou eróziou. Hodnoty koeficientu sú v rozpätí od 0,1 do 0,6. Pôda je teda schopná znížiť riziko odnosu pôdy vodou z jej povrchu zhruba dvojnásobne až desaťnásobne. Najvyššiu erodovateľnosť majú neštruktúrne, málo humózne a slabo priepustné pôdy pre vodu typu luvizem a pseudoglej. Najnižšiu erodovateľnosť majú piesčité a štrkovité pôdy typu regozem a kambizem. Vymývanie rýh, jarčekov a výmoľov vodnou eróziou ovplyvňuje okrem vlastností pôdy aj sklon a dĺžka svahu, porast a intenzita atmosférických zrážok. Na svahoch preto nevytvárame veľké hriadky na pestovanie zeleniny a plochy pod ovocnými stromami spravidla zatrávňujeme. Obmedziť vodnú eróziu pôdy môžeme rôznymi agrotechnickými alebo technickými opatreniami.
Agrotechnické opatrenia spočívajú v správnom obrábaní pôdy, skladbe pestovaných rastlín, zatrávnení a rozmiestnení rastlín v záhradke. Účinné je nastielanie povrchu pôdy. Dôležité je smerovanie riadkov plodín. Riadky zemiakov umiestnené po vrstevniciach môžu po nakopcovaní zadržať stok povrchovej vody. Pozor však na lejak, ktorý nám môže pôdu aj so zemiakmi odplaviť. Vodnú eróziu pôdy podporuje pestovanie zemiakov, cvikly, zeleru, mrkvy a iných plodín v riadkoch. Bráni jej plošné pestovanie hrášku, fazule, chrenu, liečivých rastlín a, samozrejme, trávnika. Zatrávnenie prudkých svahov je najúčinnejšie agrotechnické opatrenie proti vodnej erózii pôdy.
Technické opatrenia majú charakter budovania terás, skalných záhonov, suchých múrikov, odvodňovacích rýh a žľabov. Odrážky na chodníkoch v záhradke na svahu odvádzajú vodu a zmierňujú eróznu silu, umocňovanú dĺžkou chodníka. Významným technickým opatrením je aj architektonické riešenie záhradky: umiestnenie odpočívadiel, chodníkov, záhonov, skalky, trávnika a podobne.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.