
FOTO – (AR)
„Ochladenie v prvej septembrovej dekáde znížilo výpar vody z plodín aj z pôdy. Nároky na spotrebu vody pestovaných plodín sa preto zmiernili. Zvýšila sa i vlhkosť vzduchu ako dôsledok lokálnych, väčšinou malých zrážok – najčastejšie do piatich milimetrov, ojedinele nad dvadsať milimetrov. Vzhľadom na skorší nástup obdobia dozrievania a zberu záhradných plodín o dva až tri týždne, opatrne zvažujeme poslednú závlahovú dávku ešte pri jabloniach a hruškách neskorých odrôd. Sú vhodné podmienky na uplatnenie pozberovej závlahy, najmä mladých rodiacich výsadieb. Účelom je vytvorenie priaznivých vlahových pomerov pre vývoj koreňového systému porastov. Na pozberovú závlahu v suchej a horúcej jeseni dobre reagujú ríbezle, a to dodatočnou diferenciáciou kvetných pupeňov ako základu budúcoročnej úrody. Permanentne treba zavlažovať novovysadené jahodoviská.“
V ktorej časti dňa je vhodné zavlažovať?
„V septembri sa začali zvyšovať rozdiely medzi nočnými a dennými teplotami. Môžu nastať veľké rozdiely aj medzi teplotami závlahovej vody a teplotou plodiny, čo pri kontakte vody s listami plodinám neprospieva. Skôr než pri zavlažovaní ovocných drevín, kde uprednostňujeme kvapkovú závlahu alebo iné povrchové spôsoby, akými sú podmok z brázd a mís, môžu vzniknúť problémy pri zavlažovaní postrekom. Ak používame akumulovanú vodu, zavlažujeme ráno, keď sú teploty takejto vody a plodiny vyrovnané.“
Onedlho sa môžu objaviť prízemné mrazy. Nie je vtedy zavlažovanie viac na škodu ako na úžitok?
„Predchádzajúce odporúčania o pôsobení neskorého jesenného zavlažovania platia do konca vegetačného obdobia. To sa končí v čase, keď priemerné denné teploty klesnú pod desať až päť stupňov Celzia. Skoré krátkodobé zimné mrazíky prichádzajú spravidla neskoršie. Riziká sa teda veľkej väčšiny záhradníckych plodín netýkajú. Voda by však i pri krátkodobých mrazíkoch pôsobila uvoľňovaním skupenského tepla skôr ako ochrana.“
V jeseni budú záhradkári vysádzať ovocné stromčeky, kríky a iné dreviny. Čo im odporúčate z hľadiska potreby dostatku vlahy?
„Tu chcem zdôrazniť potrebu väčšej starostlivosti pri vysádzaní než po iné roky. Ak bude suchá jeseň s nízkym obsahom pôdnej vlhkosti, treba vysádzané dreviny starostlivo zavlažiť. Ovocné stromčeky pri výsadbe mierne „predzásobime“ pôdnou vlhkosťou aj na zimné obdobie. Odporúčam desať až pätnásť litrov vody na každý stromček. Ak takto zavlažené stromčeky okopcujeme a chránime niektorými spôsobmi nastielania, vlhkosť v koreňovej oblasti pomáha chrániť tenké korienky pred vysušením a následným vymrznutím holomrazmi, ktoré robia najviac škôd. To prirodzene platí, ak je zima bez dažďových alebo snehových zrážok.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ