Duševná porucha sa môže prejaviť rôzne – zvýšeným napätím, nervozitou, nespavosťou, veľmi intenzívnym smútkom, strachom, beznádejou, poruchami vnímania, chorobnými pocitmi ohrozenia. Niekedy si ich človek na sebe všimne sám, inokedy mu to choroba znemožní, a zmeny spozorujú a musia riešiť blízki.
S duševne chorými sa dlho zaobchádzalo ako s telesne chorými – človek bol nositeľom choroby, z ktorej musí byť vyliečený. V posledných desaťročiach sa však ponúka aj iný pohľad – pacient sa považuje za obeť i strojcu ochorenia. Svoju chorobu žije vo vzťahu k druhým, to znamená, že pri liečbe treba rozprávať aj o vzťahoch, spolupracovať s rodinou.
Duševné choroby sú dôsledkom životných problémov pacienta – zároveň sú však aj pokusom o ich riešenie – i keď zlyhávajúcim. Ak chce človek opäť nadobudnúť zdravý vzťah k sebe, k ľuďom, k svetu, musí okrem svojich chorých stránok spoznať aj to, čo je v ňom silné, aké má možnosti.
Na Slovensku existuje sieť zariadení a špecialistov, kam sa duševne chorí či ich príbuzní môžu obrátiť – psychologické poradne, ambulancie psychiatrov a klinických psychológov, psychiatrické oddelenia a nemocnice. Ak sa obávate psychiatra či psychológa navštíviť osobne, využite telefonické linky, kde dostanete podporu a povzbudenie hľadať ďalšie formy pomoci.
Liga za duševné zdravie nedávno otvorila anonymnú bezplatnú psychologickú poradňu v bratislavskom Auparku.
Poznatkov o účinnej liečbe duševných chorôb je stále viac. Dôležitá je včasná diagnostika, moderná farmakoterapia, kvalifikovaná psychoterapia a pomoc v sociálnej oblasti.
Duševné choroby sú pre ľudstvo ešte stále nedoceneným bremenom – sociálnym, ekonomickým, ale najmä ľudským. Psychiatrickí pacienti sa i dnes stretávajú s predsudkami zo strany blízkych, známych, ale i dôležitých inštitúcií. Duševné zdravie je kľúčovým k pocitu vnútornej pohody človeka. Pravdu však má aj kniha o duševných chorobách, ktorej názov sme si požičali na záver nášho cyklu o duševných chorobách – blázniť je ľudské!
Autor: HANA JAVORSKÁ, psychologička