BRATISLAVA - Invalidný dôchodok dostane len ten, kto presvedčí posudkovú komisiu Sociálnej poisťovne. Ak chorý človek s jej rozhodnutím nesúhlasí, môže sa odvolať. Posudzuje ho však znovu tá istá komisia. Tisíce sťažností na posudkové komisie končia na súdoch.
Gabriel Vira z Litmanovej bol istý čas invalidným dôchodcom, v roku 1998 mu však komisia po novom hodnotení dala dôchodok odňať. Dnes Vira znova žiada o jeho priznanie. Tvrdí, že jeho zdravotný stav sa vážne zhoršil, má aj lekárske potvrdenia. Už rok je práceneschopný.
Posudková komisia mu nárok na invalidný dôchodok nepriznala. „Podľa komisie sa môj zdravotný stav nezhoršil. Keď sa odvolávam, vždy ma znova posudzuje posudková komisia v Starej Ľubovni,“ hovorí Vira. Objektívnosti komisie nedôveruje.
Predpisy Sociálnej poisťovne hovoria, že občana posudzuje dvojčlenná komisia - posudkový lekár a tajomníčka - v mieste trvalého bydliska.
„Ak občan nechce byť posúdený komisiou v mieste svojho trvalého bydliska, mal by sa obrátiť na riaditeľa príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne a odôvodniť, prečo. Riaditeľ sa potom obráti na ústredie poisťovne do Bratislavy, a to určí, ktorou pobočkou bude občan znova posúdený,“ hovorí Veronika Majtánová, riaditeľka odboru zdravotných činností Sociálnej poisťovne. Nový posudok dostane príslušný krajský súd, ktorý rozhodne. Občan má možnosť odvolať sa aj na Najvyšší súd.
Vlani sa na súdoch vybavovalo 13 127 podaní týkajúcich sa Sociálnej poisťovne, z nich najviac sa týkalo práve priznania úplného alebo čiastočného invalidného dôchodku. Najvyšší súd vybavoval 1500 sťažností. Až v 80 percentách však dal súd za pravdu poisťovni.
„Aj u nás sa ľudia sťažujú na postup posudkových komisií. Obzvlášť zložitá je situácia ľudí blízko pred dôchodkom, ktorí sú preradení z plného na čiastočný invalidný dôchodok, alebo im je úplne odňatý. Pre nich je takmer nemožné zamestnať sa, dostávajú sa do neriešiteľných situácií,“ hovorí Mária Orgonášová, prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov. Asociácia pripravuje kritériá na posudzovanie invalidity, ktoré vychádzajú z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. „Dúfame, že budú zahrnuté do legislatívy. Posudzovanie by sa tak malo stať objektívnejším,“ hovorí Orgonášová.
Ako súčasť reformy dôchodkového a sociálneho systému vláda na budúci rok pripravuje aj nové posúdenie invalidity a ťažkého zdravotného postihnutia všetkých poberateľov dôchodkov a dávok. Podľa návrhu ministerstva sociálnych vecí by mali v budúcnosti invalidné poistenie od ľudí vyberať životné poisťovne. Keď poistenec stratí schopnosť pracovať, budú vyplácať aj invalidné dávky. Minister Kaník očakáva, že súkromná poisťovňa si lepšie skontroluje, či je poistenec skutočne invalidom.
Priemerný invalidný dôchodok je dnes asi 6000 korún, poberá ho vyše 223 000 ľudí.