a vo farebných maskách sa divoko tancuje za sprievodu hudby a hlasného spevu v snehu. Nie, nie je to úryvok z filmu o čarodejniciach alebo afrických kmeňoch, ale len pripomenutie si slovenských (oravských) zvykov a obyčajov cez Vianoce v televíznom filme podľa poviedky Martina Kukučína Vianočné oblátky, ktorý nám v štedrovečerné popoludnie ponúkla STV1. V dokumente podobného zamerania – Tradície na Slovensku, ktorý uviedla lokálna televízia Global, sme sa mohli prostredníctvom spomínania slovenských žien z Myslavy dozvedieť o vianočných tradíciách ešte viac.
Kompozícia televízneho vianočného programu sa stáva už takmer stabilnou: kontá nádeje a zbierky, rozprávky, biblické príbehy, sviatočné omše a vianočné koncerty. Pominuteľnosť materiálnych vecí a obrovskú silu hodnôt duchovných – dobra a hlavne lásky, ktoré vždy nad zlom zvíťazia – sa nám snažia každoročne počas Vianoc pripomínať rozprávky. V časoch rozvíjajúceho sa hypermarketového priemyslu musia pôsobiť minimálne čarami, aby sa im to podarilo. K už tradičným a obľúbeným vianočným rozprávkam (Tři oříšky pro Popelku, Soľ nad zlato, Pyšná princezná, Perinbaba, Princ a večernica…) pribudli tento rok aj dva nové rozprávkové príbehy, obidva uviedla STV1. Koprodukčný dobrodružný film podľa novely Jozefa Cígera Hronského v réžii Václava Vorlíčka – Sokoliar Tomáš – bol na Štedrý večer príjemnou oslavou krásnej slovenskej prírody, slobody a lásky. Dieťa prírody Tomáš so schopnosťami komunikovať so zvieratami podobne ako Mauglí z Knihy džunglí však na rozdiel od neho nedostane krásnu princeznú Formínu za ženu, ale svojou túžbou po slobode, láskou k zvieratám a hlavne hrdosťou a nebojácnosťou, ktorej práve sokol je obrazom, sa najlepšie uplatní ako kráľovský sokoliar. Večerný program na prvý sviatok vianočný „dúhovo“ spestrila nová slovenská televízna rozprávka Dúhenka podľa predlohy Blaženy Mišíkovej v réžii Braňa Mišíka. Dcéra vládcu prameňov zo sveta prírodných síl Dúhenka sa stretáva so svetom ľudí prostredníctvom lásky ako najvyššej sily v ňom. Rozprávka spestrená krásnymi obrazmi prírody, dúhy či oblakov je opäť len dôkazom toho, že dobro a láska zvíťazia nad čímkoľvek.
Hudobné spestrenie vianočného programu sprostredkovala tento rok len STV1, na rozdiel od minulého roku, keď bolo vianočných koncertov viac. Vianočný koncert ČSOB v slávnostnej Redute – Láska je stvorená – bol príjemným oživením sviatočného večera. Zvuk zvonov ako symbol porozumenia a tolerancie, ktorým sa kedysi ľudia zvolávali, aby si dávali dobro a lásku, otvoril koncert v jubilejnom roku 2000. Marián Varga, Bratislavský chlapčenský spevácký zbor a dievčenský tanečný zbor Home cute girl vyjadrili vianočnú náladu spevom a tancom pesničkou o snehuliakovi a cukrovej vate, Pavol Hammel sa vyznal zo svojej lásky k bielej dáme, zimuške – „na vločkách k nám letí a má vždy šťastný úsmev detí“, Kamila Magálová zanôtila zimnú baladu o snehovej vločke, Katarína Hasprová vianočnou piesňou pripomenula, že „tajomstvo Vianoc kúpiť sa nedá, do kráľovstva zázrakov môžu iba tí, ktorým svieti svetlo v srdci a tým sú bohatí“. Najväčší priestor však na vianočnom koncerte dostali legendy slovenskej pop-music: Marika Gombitová a skupina Elán, ktorá si zaspievala spolu aj so spevákom Jožom Rážom hitovky ako Kráľovná bielych tenisiek či Nie sme zlí. ZUZANA DINKOVÁ
(Autorka je spolupracovníčka SME)