BRATISLAVA – Vláda včera vyhovela žiadosti predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, aby počkala s postojom Slovenska k európskej ústave, kým o nej nebude diskutovať parlament.
Stanovisko slovenskej vlády na medzivládnej konferencii k ústavnej zmluve o Európskej únii je rozhodujúce, lebo o texte európskej ústavy budú rokovať zástupcovia vlád. Parlament však argumentoval, že po stanovisku vlády by už debata poslancov nemala zmysel.
Pozíciu vlády predstaví zajtra v parlamente minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Poslanci ju prerokujú vo výboroch a plénum prijme uznesenie. „Návrhy si vyhodnotíme a až potom pôjde materiál do vlády a prijme sa národná pozícia,“ povedal Kukan.
Kukan chce apelovať na poslancov, aby boli pri presadzovaní návrhov realistickí, pretože je pravdepodobné, že niektoré otázky, diametrálne odlišné od návrhu Konventu, sa na medzivládnej konferencii vôbec nebudú otvárať. „Budem apelovať na poslancov, aby nedávali nejaké kategorické požiadavky, ktoré by mala vláda presadiť. Treba postupovať realisticky,“ povedal Kukan.
Medzivládna konferencia zástupcov vlád členských a pristupujúcich krajín Európskej únie sa bude konať od 4. októbra v Ríme, predsedať jej bude Taliansko.
(mar, hr)
Čo podporuje vláda
* Slovenská vláda v zásade súhlasí s návrhom ústavnej zmluvy, ako ju predložil predseda Konventu Valéry Giscard d‘Estaing, pretože vyjasňuje deľbu kompetencií medzi orgánmi únie, zjednodušuje rozhodovanie a prispeje k tomu, aby únia bola demokratickejšia, transparentnejšia a efektívnejšia.
* Slovensko nesúhlasí s tým, aby komisári boli rozdelení do dvoch kategórií – „silných a slabých“. Vláda podporuje zachovanie princípu „jedna krajina – jeden komisár“ s rovnocenným postavením všetkých komisárov.
* Ak sa na medzivládnej konferencii nepodarí získať väčšinu členských krajín pre tento princíp, Slovensko podporí princíp spravodlivej rotácie komisárov.
* Slovensko počas rokovaní Konventu nepodporovalo vytvorenie funkcie predsedu Európskej rady („európskeho prezidenta“) a žiadalo zachovanie rotácie predsedníctva únie. Táto otázka však zrejme nebude v Ríme opätovne otvorená. Preto chce vláda žiadať jasné vymedzenie právomocí voleného predsedu Európskej rady.
* Vláda podporuje návrh na vytvorenie postu ministra zahraničných vecí únie.
* Slovensko bude presadzovať, aby sa o čo najväčšom okruhu problémov rozhodovalo jednohlasne, tak ako doteraz, nie kvalifikovanou väčšinou. Očakáva sa totiž, že niektoré krajiny navrhnú väčšinové rozhodovanie v oblasti daní, sociálnej politiky, obrany a v hospodárskej a sociálnej súdržnosti.
* Ak sa otvorí otázka formulácie preambuly, Slovensko podporí návrh na zmienku o kresťanských hodnotách.
* Zásadné pripomienky k návrhu zmluvy predložilo len ministerstvo vnútra, ktoré nesúhlasí najmä s tým, aby únia rozhodovala o záležitostiach vnútra a spravodlivosti, napríklad o imigračnej a azylovej politike. (mar)