Slovenský občan sa pomaly, ale isto učí žiť na dlh. Bežnou súčasťou nášho života sa stal nákup chladničky na splátky, nákup strechy prostredníctvom spotrebného úveru z banky, či nákup kancelárskej techniky na lízing. Mnohí využívajú alternatívne formy financovania nielen z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, ale i kvôli daňovým benefitom. A práve lízing mal byť nástrojom určeným najmä podnikateľom, ktorí takto mohli využívať jeho daňové výhody, regulovať svoje likvidné finančné prostriedky, či platiť nájomné z dosahovaných tržieb z prevádzkovania prenajatého zariadenia.
Záujem aj zo strany nepodnikateľov
Pozornosti lízingových spoločností však neunikli ani fyzické osoby nepodnikatelia. Najvýraznejšie sa to prejavilo pri lízingu osobných automobilov. Veď spotrebitelia sa na celkovom počte 21 185 prenajatých osobných áut v prvom polroku 2003 podieľali 49 percentami. Či je však práve lízing tým ideálnym prostriedkom ako si splniť svoj sen o novom aute je na zvážení každého z nás. Jediný spôsob, ako si zaobstarať auto a nepreplatiť ho ani o korunu je kúpa v hotovosti. Ak ste však nezdedili väčšiu sumu peňazí alebo nepatríte medzi nadpriemerne zarábajúcich ľudí, navyše schopných šetriť a ušetriť, na tento spôsob môžete dnes zabudnúť. Situáciu však môže riešiť spotrebný úver z banky alebo lízing.
Auto z účelovej pôžičky
V súčasnosti už takmer všetky banky ponúkajú občanom pôžičky. Spotrebné úvery sa delia na účelové a neúčelové. Účelovú pôžičku musíte použiť na nákup veci, na ktorú bola poskytnutá. Banky ponúkajú úvery na nákup nehnuteľnosti, strechy, osobného automobilu, úžitkového automobilu a mnoho ďalších. Neúčelový spotrebný úver môžete využiť na nákup ľubovoľnej veci, či vecí. Účelové spotrebné úvery sú oproti neúčelovým zvyčajne úročené výhodnejšou ročnou úrokovou sadzbou. Podľa dĺžky splatnosti sa spotrebné úvery delia na krátkodobé so splatnosťou do 1 roka, strednodobé sú splatné do 5 rokov a dlhodobú pôžičku vám banka poskytne nad 5 rokov. Najvýhodnejšiu ročnú úrokovú sadzbu majú samozrejme krátkodobé spotrebné úvery. Slovenské banky ponúkajú klientom na nákup osobného automobilu účelové i bezúčelové spotrebné úvery so splatnosťou od 1 do 6 rokov. Ročné úrokové sadzby sa pohybujú v rozmedzí od 8,5 do 15,5 percenta. Limitovaná je zvyčajne aj minimálna a maximálna výška poskytovanej pôžičky. Tá sa pohybuje od 10 tisíc Sk až do 1 milióna. Niektoré banky však prefinancujú nákup automobilu až do 100 percent jeho hodnoty. Pri kúpe osobného automobilu prostredníctvom spotrebného úveru sa často deklaruje, že havarijné poistenie automobilu sa nevyžaduje. Nie je však výnimkou, že banka požaduje vinkuláciu havarijného poistenia v jej prospech. Ďalšími formami zabezpečenia úveru je ručenie jedným alebo dvoma ručiteľmi, zmenkou, životným poistením, zriadenie záložného práva na nové osobné vozidlo, či na nehnuteľ- nosť.
Ponuka lízingu je široká
Najväčším konkurentom bankových úverov sa stal lízing. Ponuka lízingových spoločností je v tomto smere naozaj široká a pokrýva aj potreby a požiadavky spotrebiteľov. Lízingové spoločnosti umož- ňujú lízing osobných automobilov s akontáciou už od 10 percent. Pri rôznych akciových ponukách je dokonca možné zaobstarať si automobil bez počiatočnej investície. Doba splácania automobilu sa predĺžila z klasických 3 rokov až na 6 rokov. Spotrebitelia často využívajú práve možnosť dlhšej doby lízingu z dôvodu nižších mesačných splátok. Nevýhodou pri financovaní cez lízing je povinnosť mať automobil poistený, havarijná poistka splácanie auta predraží. Klient si však môže vybrať poisťovňu a prostredníctvom lízingovej spoločnosti zvyčajne získa výhodnej- šiu sadzbu poistného. Havarijné poistenie slúži lízingovej spoločnosti ako určitá forma zábezpeky. Automobil je totiž až do splatenia poslednej splátky a odkupnej ceny jej majetkom a v prípade havárie alebo odcudzenia robí poisťovňa finančné vysporiadanie práve s lízingovou spoločnosťou a nie s nájomcom.
Rozhodnutie o tom, ako financovať kúpu automobilu je skutočne zložité. Najlepšie je preto nechať si vypracovať ponuky vo viacerých bankách i lízingových spoločnostiach, preštudovať si ich, premyslieť a vybrať si až po zvážení všetkých za a proti.
Erika Remeňová