Väčšina peňazí z rezervy pôjde práve rezortu pôdohospodárstva. Peniaze z Európskej únie dorovná štátny rozpočet do 50 percent. Až doteraz pritom ministerstvo financií navrhovalo len 45 percent doplatkov. Rozdiel predstavuje sumu 678 milíónov korún.
Poľnohospodári i tak považujú svoje požiadavky za nenaplnené. Žiadajú dorovnanie priamych platieb na 55 percent úrovne Európskej únie. Je to horná hranica, ktorú prístupovým krajinám umožňuje Európska únia. Na plné uspokojenie požiadaviek poľnohospodárov by bolo stále potrebných okolo 600 miliónov korún.
Rezort pôdohospodátsva sa nevzdáva a verí, že štát zabezpečí dorovnanie priamych platieb. „Stále je to len návrh ministrerstva financií, my trváme na pôvodných požiadavkách. Veríme, že hlasovanie o rozpočte v októbri môže situáciu ešte zmeniť,“ tlmočila názor ministerstva pôdohospodárstva jeho hovorkyňa Katarína Czajliková.
Minister financií Ivan Mikloš považoval svoj postoj k poľnohospodárstvu za dosť ústretový, keď z nerozdelenej rezervy pridelil poľnohospodárom vyše 90-percentný podiel. Zvyšná časť rezervy, viac ako 60 miliónov, by sa mala využiť na spružnenie vydávania europasov.
Rozdelením rezervy dostal štátny rozpočet konečnú podobu. Vláda by ho mala definitívne schváliť v októbri.
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok počíta s príjmami 249,2 miliárd a výdavkami 310,7 miliárd. Schodok by mal predstavovať 61 a pol miliardy. Deficit verejných financií má na budúci rok klesnúť na 3,9 percenta hrubého domáceho produktu.
(tc)