Brusel 16. septembra (TASR) Spojené štáty americké sú plne presvedčené, že Slovensko a ďalších šesť budúcich členov NATO je pripravených chrániť utajované skutočnosti, s ktorými pracuje aliancia. Povedal to dnes v Bruseli americký veľvyslanec pri NATO Nicholas Burns.
Pripomenul, že ochrana dôverných informácií bola jedným z kritérií prijatia do NATO a sedmička pozvaných krajín "toto kritérium splnila". "Nemáme žiadne pochybnosti o ich schopnosti a vôli (chrániť utajované skutočnosti)," povedal Burns v diskusii na pôde bruselského Strediska pre európsku politiku (EPC).
Americký veľvyslanec nechcel v tejto súvislosti komentovať vývoj na Slovensku v súvislosti s odvolávaním šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a ministra obrany, ktorý aliancia podľa oficiálneho stanoviska pozorne sleduje a podľa diplomatických zdrojov je ním znepokojená.
Budúcoročné rozšírenie NATO o Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko označil Burns za historický moment budovania novej Európy.
"Veríme, že sedem nových členov alianciu posilní. Tieto krajiny inak vnímajú historické súvislosti, ako my na Západe, oni boli obeťou histórie 20. storočia. Sú pevne presvedčené o potrebe kolektívnej obrany, o potrebe zasiahnuť," povedal Burns.
Pripomenul, že všetkých sedem nových krajín sa podieľa na mierových misiách v Kosove, Bosne a Afganistane, šesť z nich poslalo vojakov aj do Iraku. "Ťažisko aliancie sa na budúci rok posunie (na východ), 40 percent členských štátov budú bývalé komunistické krajiny," dodal veľvyslanec s tým, že ide o historický paradox, keďže NATO pôvodne vzniklo na obranu proti komunizmu.
Krajiny strednej a východnej Európy si podľa Burnsa zaslúžia stať sa členmi EÚ aj NATO a to posledné, čo by od nich mal Washington alebo Brusel žiadať, je vybrať si medzi Európou a Amerikou, medzi EÚ a NATO.
"Ak sa v jednej veci rozhodnú podľa NATO, neznamená to, že sú protieurópske, ak sa v inej záležitosti priklonia k EÚ, nebudeme ich považovať za protiamerické. Musia mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, tak ako my všetci v transatlantických vzťahoch," zdôraznil Burns. Európa a Amerika musia totiž byť partnermi, nie rivalmi, dodal.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh