Služby pre úniu sa budú dať poskytovať z domu

Spoločný európsky trh neznamená len voľný pohyb tovaru a osôb. Ďalšou základnou slobodou je voľný pohyb služieb. „Je to jeden priestor, v ktorom služby nebudú mať hranice. Akoby sa Slovensko niekoľkonásobne zväčšilo,“ povedal pre SME Viliam Harvan, člen .


Slovenské stavebné firmy môžu teraz v zahraničí podnikať len so súhlasom príslušných orgánov danej krajiny. Po našom vstupe budú môcť automaticky začať stavať v Nemecku. Rovnako budú môcť nemecké firmy stavať u nás. FOTO – ARCHÍV TASR


Spoločný európsky trh neznamená len voľný pohyb tovaru a osôb. Ďalšou základnou slobodou je voľný pohyb služieb. „Je to jeden priestor, v ktorom služby nebudú mať hranice. Akoby sa Slovensko niekoľkonásobne zväčšilo,“ povedal pre SME Viliam Harvan, člen pracovnej skupiny Slobodné poskytovanie služieb a generálny riaditeľ sekcie finančného trhu na ministerstve financií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V praxi nám únia garantuje právo zriaďovať a prevádzkovať živnosti a podniky. To znamená, že slovenský podnikateľ sa bude môcť po našom vstupe do únie bez obmedzení zaregistrovať v ktoromkoľvek členskom štáte a podnikať tam.

„Slovenské stavebné firmy môžu teraz v zahraničí podnikať len so súhlasom príslušných orgánov danej krajiny. Po našom vstupe budú môcť automaticky začať stavať v Nemecku. Rovnako budú môcť nemecké firmy stavať u nás,“ hovorí Harvan.

Ešte atraktívnejšie môže byť pre firmy a podnikateľov právo poskytovať služby v únii priamo zo Slovenska. Firma, ktorá je zaregistrovaná napríklad v Košiciach, môže poskytovať svoje služby v ktoromkoľvek štáte únie a nemusí tam byť zaregistrovaná. Platiť to bude aj opačne.

„Najlepším príkladom sú asi poisťovne. Napríklad nemecké alebo rakúske môžu poskytovať služby cez hranice bez toho, aby si tu založili pobočky. Stačí, ak tu budú mať svojich ľudí, ktorí budú získavať klientov. Môžu tak poisťovať našich občanov, čo doteraz možné nebolo,“ hovorí Harvan.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničné poisťovne budú obyvateľom Slovenska plne k dispozícii. Týka sa to životného aj neživotného poistenia.

Okrem chát a prechodných bytov si tak budú môcť poistiť aj svoje auto. Zodpovednosť za škodu sa potom bude vzťahovať na dopravnú nehodu vo všetkých krajinách únie.

Isté prekážky pri poskytovaní služieb by mohli Slovákom robiť Rakúsko a Nemecko, ktoré si v kapitole Voľný pohyb osôb vyjednali sedemročné prechodné obdobie. Ide hlavne o remeselnícke služby, remeselnícke upratovanie a bezpečnostné služby. (Pozri Kapitola 2: Voľný pohyb osôb, SME, 8. 9. 2003)

„Obmedzenia sa však týkajú fyzických osôb. Zamestnanci firmy so sídlom na Slovensku môžu vykonávať činnosť v jednotlivých štátoch únie. To im už členské štáty nebudú môcť zakázať,“ dodáva Harvan.

SkryťVypnúť reklamu

Významné zmeny sa týkajú aj ochrany vkladov, ktoré majú občania a podnikatelia uložené v bankách. Ak banka skrachuje, bude poškodeným klientov z Fondu ochrany vkladov vyplatená suma až do výšky 20-tisíc eur, čo je okolo 850-tisíc korún.

Dnes môžete dostať naspäť len 40-násobok priemernej mesačnej mzdy, čo je asi 560-tisíc korún.

Rozšíri sa aj okruh subjektov, ktorých sa bude ochrana vkladov týkať – už to nebudú len občania, ale aj malí a strední podnikate- lia.

MIRIAM ZSILLEOVÁ

poskytovanie služiebPrínosy

* právo zriaďovať a prevádzkovať podniky v krajinách EÚ

* právo poskytovať služby z pôvodného štátu

* vyššia ochrana bankových vkladov pre občanov a podnikateľov až do výšky 20-tisíc eur

* zavedenie ochrany majetku klienta u obchodníkov s cennými papiermi

SkryťVypnúť reklamu

* právo využívať služby finančného charakteru od zahraničných subjektov

Riziká

* obmedzenie v poskytovaní tzv. cezhraničných služieb v Rakúsku a v Nemecku

* zníženie konkurencieschopnosti na trhu zo strany domácich subjektov

(Podľa: Slovensko na ceste do EÚ, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš)

eurobodkyEurópska komisia proti cigaretám

Nápis „fajčenie môže zapríčiniť pomalú a bolestivú smrť“ je jedným zo štrnástich varovaní, ktoré sa používajú na škatuľkách cigariet v Európskej únii. Európska komisia však bude odteraz okrem varovaní podporovať aj používanie farebných fotografií a ilustrácií. Minulý týždeň prijala Európska komisia rozhodnutie, že pre všetky členské krajiny majú s platnosťou od 1. októbra 2004 používať obrázky ako súčasť povinných zdravotníckych varovaní o škodlivosti tabakových výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

Dva kraje budú mať v Bruseli spoločnú kanceláriu

Bratislavský a Košický samosprávny kraj budú od septembra využívať v Bruseli spoločné priestory Kancelárie pre styk s Európskou úniou.

Predsedovia oboch vyšších územných celkov Ľubo Roman a Rudolf Bauer už v Bratislave slávnostne podpísali dohodu o podmienkach spoločnej existencie a spolupráce. Podľa Romana, tento krok by mal byť príkladom aj pre ostatné slovenské župy. Pripustil, že konečným cieľom by mohla byť jedna veľká spoločná kancelária všetkých slovenských VÚC. „Je to len otázka času, kedy ostatné samosprávy pochopia, že spolupracovať aj na tejto úrovni je nevyhnutné,“ dodal.

(sita)

Naši podnikatelia v Bruseli nie sú

Slovensko je jedinou krajinou Visegrádskej štvorky, ktorej podnikateľský sektor nemá v Bruseli zastúpenie. „Aj od toho závisí, či budeme po vstupe do Európskej únie úspešní, alebo budeme na úspech čakať ďalších päť rokov,“ myslí si prezident Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad súkromný sektor Slovinska má v Bruseli svoje zastúpenie už štvrtý rok, Česká republika druhý rok, Poliaci a Maďari ho otvorili tento rok.

Slovenská obchodná a priemyselná komora podľa Mihóka už pol roka diskutuje s predstaviteľmi bankovej asociácie a s priemyselnými zväzmi o modeli zastúpenia v Bruseli. Zhodli sa na tom, že od 1. januára ho musia otvoriť. „Ak nebudeme mať zástupcu v Bruseli, nebudeme môcť napĺňať svoje funkcie v kompetenciách, ktoré sa tam presúvajú,“ povedal Mihók. Vysvetlil, že ide hlavne o dobrú informovanosť a možnosť lobingu za záujmy slovenskej ekonomiky v únii.

(tasr)

Eurostat a úrad proti korupcii dostanú kvôli škandálom pravdepodobne menej peňazí

Výbor pre reguláciu rozpočtu v Európskom parlamente rozhodol odporučiť zmrazenie časti budúcoročného rozpočtu pre štatistický úrad Eurostat a pre úrad zameraný proti korupcii OLAF do- vtedy, kým sa neobjasnia korupčné kauzy štatistického úradu Eurostat.

SkryťVypnúť reklamu

Výbor rozhodol o prevedení polovice prevádzkových fondov Eurostatu (21,3 milióna eur) a 25 percent jeho administratívnych fondov (2,93 milióna eur) do rezerv. Tieto rezervy budú uvoľnené len v prípade, že Európska komisia prečistí a vylepší vnútorné komunikačné kanály umožňujúce úradníkom a komisárom z vrcholového vedenia okamžite a efektívne zasahovať pri nečestnom konaní.

Európska komisia po viac ako troch rokoch korupčných afér v Eurostate rozhodla o vypovedaní kontraktov medzi Eurostatom a štyrmi firmami – CESD, 2SDA, TES a Planistat až tento rok v júli. Komisia tiež hlasovala za zmrazenie 15 percent administratívnych fondov protikorupčného úradu OLAF na budúci rok (6,28 milióna eur), ktoré budú uvoľnené až po tom, ako Európsky parlament dostane od úradu vysvetlenie, prečo po viac ako deviatich mesiacoch ešte neboli ukončené niektoré vyšetrovania. Dodatky týkajúce sa zmrazenia fondov by mali byť schválené rozpočtovým výborom začiatkom októbra.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu